افغان‌ها بزرگترین گروه پناهجویانی هستند که خود را از  راه مدیترانه به یونان، ایتالیا یا اسپانیا می‌رسانند. عکس: پکچرالیانس
افغان‌ها بزرگترین گروه پناهجویانی هستند که خود را از راه مدیترانه به یونان، ایتالیا یا اسپانیا می‌رسانند. عکس: پکچرالیانس

۱۳۰ پناهجو از ایتالیا به المان انتقال داده شدند. قرار است آلمان ۱۸۰ مهاجر دیگر را به منظور کاهش فشار از کشور های مدیترانه ای از ایتالیا به این کشور انتقال دهد.

براساس وزارات داخله آلمان، این مهاجران که از خطر غرق شدن در آب ها نجات یافته اند، قرار است روند پناهندگی شان در بایرن، براندنبورگ، نیدرزاکسن، نوردراین-وستفالن، زاکسن-انهالت و تورینگن پیش برده شود.

به تاریخ ۲۲ ماه جون، کشورهای عضو اتحادیه اروپا بالای میکانیزمی یا سازوکاری به توافق رسیدند تا کشورهای یونان، قبرس، ایتالیا، مالتا و اسپانیا را در امور رسیدگی به پناهجویان حمایت کنند. کشورهای دیگر یعنی کشور های غیرعضو اتحادیه اروپا نیز می توانند مهاجران را بپذیرند و یا هم به این کشور ها کمک های مالی و غیر مالی انجام دهند.

این برنامه داوطلبانه است و اما برای کشورهای غیر اتحادیه اروپا مانند ناروی و سویس نیز در دسترس است. این برنامه در ابتدا به یک سال محدود است.

بیشتر بخوانید: «جی‌آی‌زید» ۲۴ هزار نفر را از افغانستان خارج کرده است

نا حال در مجموع ۴۳۵ نفر از طریق این برنامه از ایتالیا و قبرس به کشورهای دیگر آورده شده اند که تنها ۳۹۲ مورد به آلمان انتقال یافته اند. از ۴۳ نفر باقی مانده، ۳۸ نفر به فرانسه و ۵ نفربه لوکزامبورگ انتقال یافته اند.

مرتبط: سازمان های امدادگر از علاقمندی شدید افغان ها برای شرکت در برنامه پذیرش آلمان سخن می گویند

در ماه جون زمانیکه روی این برنامه توافق صورت گرفت، در مجموع ۱۳ کشور پیشنهاد کردند که بیشتر از ۸۰۰۰ مهاجر را در کشور های شان اسکان می دهند.

 

در همین زمینه