دادگاه بایون دو شهروند هندی را به زندان محکوم کرد. عکس: مهاجرنیوز
دادگاه بایون دو شهروند هندی را به زندان محکوم کرد. عکس: مهاجرنیوز

دادگاه شهر بایون فرانسه روز گذشته دو شهروند هندوستان را به اتهام قاچاق پناهجویان به ده ماه زندان محکوم کرد. این افراد متهم به انتقال صدها پناهجو از سپتامبر تا دسامبر ۲۰۲۲ از پرتگال به بلژیک بودند.

این مهاجران هندی ۲۴ و ۳۱ ساله در ۲۸ دسامبر۲۰۲۲ در مرز با اسپانیا در بزرگراه بریات در منطقه پیرنه اتلانتیک فرانسه در حالی که ۱۳ پناهجوی غیرقانونی و بدون اسناد را با موتر حمل می‌کردند، بازداشت شدند.

بر اساس پژوهش ارگان های قضایی این قاچاقبران حدود ۳۲۰ پناهجو را از اسپانیا از راه کوه ها و تپه ها به فرانسه منتقل کرده اند و از هر پناهجور مبلغ ۳۰۰ یورو، در مجموع نزدیک به ۱۰۰ هزار یورو گرفته اند.

جوان ۲۴ ساله هندی که در زمان بازداشت ۱۷۰۰ یورو را از مهاجران دریافت کرده بود، به دادگاه گفت که او نیز مانند دیگران یک "مسافر معمولی" است. وکیل مدافع به دلیل "وجود تردید" در مورد پرونده وی خواستار آزادی او شد.

بیشتر بخوانید: دادگاهی در فرانسه، پنج قاچاقبر را به زندان محکوم کرد

"همکاری با باند قاچاق"

شخص دیگر که ۳۱ سال دارد و راننده موتر حامل مهاجران بود، به دادگاه گفت که مستقیماً از کسی پول نگرفته است. وی که معتاد به مواد مخدر است گفت که مهاجران قبل از سفر به فرد دیگری پول پرداخت کرده اند. به گفته وی، تنها ۵۰۰ یورو برای انتقال پناهجویان پرداخت شده است.

اگرچه دادستانی پذیرفته است که این دو شهروند هندی سازنده و رهبران گروه قاچاق نیستند، اما به دلیل همکاری با باند قاچاق و سوء استفاده از زورگیری با هموطنان شان از سوی دادگاه به یک سال حبس محکوم شدند.

دادگاه نیز در دستور خود این دو تن را پس از زندان به مدت پنج سال از ورود به فرانسه منع کرده است.

مرتبط: فرانسه: دادستانی برای قاچاقبران تا ۶ سال زندان درخواست کرده است

اخیراً سایر قاچاقبران نیز در همین منطقه محکوم شده اند. در ۹ دسامبر، در پایان یک تحقیق ١۸ ماهه ١١ عضو یک شبکه قاچاقبران هندی و پاکستانی، برای کمک به مهاجران غیرقانونی که عمدتاً بین پرتگال و فرانسه فعالیت می کردند، در دادگاه بوردو به حبس بین دو تا پنج سال زندان محکوم شدند.

در ۲١ نوامبر، سه مرد هندی دیگر که مهاجران را از پرتگال به فرانسه منتقل کردند، به هشت ماه زندان و ده سال ممنوعیت از ورود به خاک فرانسه محکوم شدند.

در همین زمینه: فرانسه: مردی به دلیل تهیه قایق برای قاچاق مهاجران به دادگاه معرفی شد

منطقه مرزی بین اسپانیا و فرانسه برای قاچاقبران یک راه شناخته شده است. در ماه سپتامبر، اعضای از قاچاقبران الجزایری که در این مرز متلاشی شده بودند، بازداشت شدند.

 

در همین زمینه