قایق مهاجران در کانال مانش. عکس: رویترز
قایق مهاجران در کانال مانش. عکس: رویترز

مقامات بریتانیایی می‌گویند که ده‌ها پناهجو روز یک‌شنبه با عبور از کانال مانش به بندر دوور رسیدند و شمار مجموعی پناهجویان عبور کرده از کانال مانش در نخستین ماه سال جاری از هزار تن بیشتر شد.

گفته می‌شود که بامداد یک‌شنبه، کشتی نیروی مرزی تایفون، ده‌ها پناهجوی پیدا شده در یک قایق کوچک را از آب‌های بریتانیا نجات داده و به بندر دوور پیاده کرده‌است.

این در حالی است که یک روز پیش از این رویداد نیز، نیروهای مرزی بریتانیا ۲۶ پناهجو را از این کانال نجات داده و به بندر دوور پیاده کرده‌بودند.

از سویی هم گفته می‌شود که ورود بیش از هزار پناهجو در نخستین ماه سال جاری با توجه به اقدامات جدی نظارتی و مراقبتی این کانال در ماه‌های پسین، رقم درشتی است. اما شمار زیادی از این پناهجویان در روزهای ۲۲ و ۲۵ جنوری وارد بندر دوور شده‌اند.

به اساس آمار ارایه شده از سوی مقامات بریتانیا، ۴۴۲ تن از این پناهجویان به تاریخ ۲۲ و ۳۷۳ تن دیگر به تاریخ ۲۵ جنوری وارد بریتانیا شده‌اند.

بیشتر بخوانید: کانال مانش: بیش از ۳۷۰ پناهجو در یک روز وارد بریتانیا شدند

این در حالی است که دولت بریتانیا برای جلوگیری از ورود پناهجویان به این کشور، قوانین سخت‌گیرانه‌یی را روی دست دارد. وزارت‌های داخله و مهاجرت این کشور، در ماه‌های گذشته پیش‌نویس قانون مهاجرت را آماده کردند که به اساس آن پناهجویانی که از کانال مانش عبور می‌کنند، بازگردانده خواهند شد.

از سویی هم برخی از احزاب اپوزسیون، دولت را به عدم توجه جدی در امر تعقیب و گرفتاری قاچاقچی‌های انسان متهم کرده‌اند. به گزارش حزب کارگر، تنها در سال گذشته قاچاقچی‌های پناهجویان از بهر کمک برای عبور آن‌ها از کانال مانش، ۱۸۳ ملیون پوند به دست آورده‌اند.

بیشتر بخوانید: بریتانیا: یک مهاجر افغان به جرم قتل یک فرد به حبس ابد محکوم شد

ایوت کوپر، وزیر داخله در سایه، می‌گوید: «محافظه‌کاران در سه سال گذشته اجازه دادند، تجارت خطرناک جنایی در امتداد مرز بریتانیا رشد کند.» او همچنان می‌افزاید که دولت «به طرز تکان‌دهنده‌یی» به شبکه‌های قاچاق پناهجویان اجازه داده‌است که تکثیر شوند و سود آن‌ها افزایش یابد.

این در حالی است که گارد ساحلی فرانسه به روز یک‌شنبه اعلام کرد که ۹۵ پناهجو به شمول چهار کودک را که تلاش داشتند از کانال مانش عبور کنند، نجات داده‌اند.

 

در همین زمینه