اخراج مهاجران افغان از ترکیه. عکس از آرشیف.
اخراج مهاجران افغان از ترکیه. عکس از آرشیف.

بر بیناد آمار منتشر شده از سوی مقامات ادارۀ مهاجرت ترکیه، ۱۳۹ مهاجر افغان تنها به روز شنبه از ترکیه اخراج و به افغانستان بازگردانده شده‌اند.

در همین حال گفته شده است که ترکیه بر اساس سند راهبردی مهاجرت غیرقانونی و برنامۀ عمل ملی این کشور، مهاجرانی را که به صورت غیر قانونی و بدون مدرک اقامتی وارد شده‌اند، با پروازهای چارتر به کشورهای‌شان بازمی‌گرداند.

ساواس اونلو در یک نشست خبری در پایتخت گفت که این مهاجران پس از گذراندن تمام مراحل لازم مثل، معاینات صحی و بررسی‌های امنیتی به افغانستان بازگردانده شدند.

به گفتۀ این مقام، پیش از این نیز ترکیه ۸ هزار و ۵۷۱ مهاجر غیرقانونی را در ماه جنوری سال جاری اخراج کرده‌است.

اونلو همچنان گفته است که در پی تلاش‌های ترکیه برای مبارزه با مهاجرت‌های غیرقانونی، شمار ورود مهاجران در سال ۲۰۲۲ به نسبت سال ۲۰۲۱ کاهش ۳۸ درصدی داشته است.

بیشتر بخوانید: یونان: بازداشت گروهی که مهاجران را در موتر جعلی اتفائیه انتقال می‌داد

در همین حال، پیش از این ادارۀ مهاجرت ترکیه در یک اعلامیه گفته بود که تنها از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ جنوری ۲ هزار و ۳۰۰ مهاجر غیر قانونی را دست‌گیر کرده‌اند.

این اداره همچنان می‌گوید که از آغاز سال جاری تا اکنون ۸ هزار ۵۷۱ مهاجر غیرقانونی در ۹ پرواز چارتر به کشورهای شان بازگردانده شده‌اند.

این در حالی است که بر بنیاد آمار ارایه شده از سوی ادارۀ مهاجرت ترکیه که زیر چتر وزارت داخلۀ این کشور فعالیت دارد، از سال ۲۰۱۶ تا اکنون از ورود غیرقانونی ۲.۷ ملیون مهاجر جلوگیری شده‌است.

ترکیه به لحاظ موقعیت جغرافیایی‌اش همواره گذرگاهی برای پناهجویان آسیایی بوده‌است که تلاش می‌کنند از آزار و اذیت در کشورهای خود فرار کرده و به اتحادیۀ اروپا برسند.

بیشتر بخوانید: ترکیه در سال ۲۰۲۲ بیش از ۶۸ هزار مهاجر افغان را اخراج کرد

 

در همین زمینه