سربازان پولندی در برابر حصار سیم خارداری که در نزدیکی قریه مرزی اوزنار گورنی قرار دارد/عکس: Agnieszka Hreczuk/DW
سربازان پولندی در برابر حصار سیم خارداری که در نزدیکی قریه مرزی اوزنار گورنی قرار دارد/عکس: Agnieszka Hreczuk/DW

آلمان از آغاز حمله روسیه به اوکرایین، به ۱۱۴۹ شهروند روس که در معرض خطر هستند، وعده پذیرش داده است. نیروهای اپوزیسیون، خبرنگاران و طرفداران حقوق بشر در شمول آن ها هستند.

براساس پاسخ حکومت آلمان فدرال به سوال حزب چپ های این کشور در پارلمان، تا تاریخ ۱۳ جنوری ۶۷۹ ویزای بشردوستانه صادر شده است. نسخه ای از این پاسخ به دست سرویس خبری پروتستانت (ای پی دی) نیز رسیده است.

بیشتر بخوانید: گزارش: از زمان آغاز جنگ در اوکرایین، فقط تعداد اندکی از شهروندان روسیه درخواست پناهندگی داده اند

حکومت آلمان فدرال به آن دسته از شهروندان روس که به خاطر فعالیت های حقوق بشری و مخالفت با جنگ در معرض خطر جدی هستند، وعده کمک داده بود.

این اقدام براساس پاراگراف ۲۲ در قانون اقامت انجام می شود که براساس آن امکان دادن اجازه اقامت «به دلایل عاجل بشردوستانه» وجود دارد.

گفته می شود که نمایندگی های آلمان در خارج از کشور از آغاز جنگ اوکرایین ۵۱۰ ویزای شینگن صادر کرده اند که برای اقامت کوتاه مدت شهروندان روس در معرض خطر در نظر گرفته شده است.

آنگونه که از پاسخ حکومت آلمان فدرال برمی آید، بین ماه های مارچ و نومبر سال ۲۰۲۲ در مجموع ۶۹ تن از شهروندان روسیه محافظت بین المللی دریافت کرده اند.

اما دلایل پناهندگی در آمار ثبت نمی شوند و به این خاطر نمی شود گفت که چه تعداد از این افراد از انجام خدمت سربازی در روسیه خودداری کرده اند. 

بیشتر بخوانید: افزایش پناهجویان؛ شهرهای آلمان با کمبود محل بود و باش روبرو شده اند

بربنیاد ارزیابی انجمن «Connection» در اوفن باخ که به سربازان فراری از کشورهای دیگر کمک می کند، حدود ۱۵ هزار مرد در سنین سربازی از آغاز جنگ تا به حال از روسیه به اروپای غربی فرار کرده اند. این انجمن اعلام کرد، بیش از ۱ هزار درخواست از شهروندان روسی دریافت کرده است که حاضر به شرکت در جنگ پوتین برعلیه اوکرایین نیستند.

 

 

در همین زمینه