آلمان، سال ۲۰۲۱، گروهی از پناهجویان به میدان هوایی هانوفر رسیدند./عکس: Julian Stratenschulte/dpa/picture-alliance
آلمان، سال ۲۰۲۱، گروهی از پناهجویان به میدان هوایی هانوفر رسیدند./عکس: Julian Stratenschulte/dpa/picture-alliance

بر بنیاد یگ گزارش، از سهمیه الحاق اعضای خانواده های پناهجویانی که در آلمان زندگی می‌کنند و زیر چتر محافظت فرعی قرار دارند، در سال گذشته هم به صورت کامل استفاده نشده است.

خبرگزاری پروتستانت آلمان «ای پی دی» به نقل از معلومات وزارت خارجه آلمان نوشته است که در سال ۲۰۲۲ مجموعا ۸۸۷۲ ویزا برای اعضای خانواده های پناهجویانی صادر شده است آنان از حق محافظت فرعی در آلمان برخوردار اند.

بر اساس این سهمیه، ماهانه یک‌هزار ویزا و برای تمام سال مجموعاً صدور ۱۲ هزار ویزا در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید: آلمان احکام مربوط به الحاق خانواده ها را اجرایی می کند

در ادامه گزارش وزارت خارجه آلمان فدرال آمده است، در سال گذشته مجموعا حدود ۱۱۷ هزار ویزا برای الحاق خانواده های شهروندان خارجی مقیم آلمان نیز صادر شده است.

۲۳۱ عدد از این تعداد را اعضای خانواده های افرادی دریافت کردند که در آلمان مستحق حق پناهندگی هستند و حدود ۱۰ هزار ویزا برای الحاق اعضای خانواده های پناهجویانی اختصاص داده شد که واجد شرایط پناهندگی دانسته شده بودند. این افراد حق قانونی دارند که اعضای اصلی خانواده های شان یعنی همسر، فرزندان و یا در مورد پناهجویان خوردسال والدین شان را به آلمان دعوت کنند.

پس از موج بزرگ مهاجرت، در سال ۲۰۱۶ حق الحاق نزدیک ترین اعضای خانواده برای پناهجویانی که محافظت فرعی دارند، تعلیق شد. حکومت آلمان فدرال می‌خواست در آن زمان به این وسیله شمار پناهجویان را کاهش دهد. به خصوص پناهجویان سوریایی از این مقرره متاثر شدند، زیرا آن ها در اغلب موارد فقط محافظت فرعی دریافت کردند. در سال ۲۰۱۸ حکومت آلمان برای این گروه از پناهجویان سهمیه ای را نیز تعیین کرد.

از ویزاهای در نظر گرفته شده در این سهمیه از همان آغاز به صورت کامل استفاده نشد. دلیل آن مشکلاتی بود که در زمینه به جریان انداختن این پروسه وجود داشت. در پروسه صدور ویزا هم نمایندگی های آلمان در خارج از کشور و هم نهادهای دولتی در داخل، دخیل هستند.

فقط در سال ۲۰۱۹ بود که از ۱۱ هزار و ۱۳۳ ویزای در نظر گرفته شده در سهمیه به صورت کامل استفاده شد.

بیشتر بخوانید: سازمان‌ها: حکومت آلمان روند الحاق اعضای خانواده کودکان پناهجو را تسریع کند

از سال ۲۰۲۰ و در طول همه گیری ویروس کرونا تعداد ویزاهای صادرشده در چارچوب این سهمیه به صورت قابل توجهی کاهش یافت. وزارت خارجه آلمان در آن زمان گفت، نهادهای صدور ویزا به دلیل میزان بالای ابتلا به کرونا و محدودیت هایی که در زندگی عمومی برای جلوگیری از شیوع بیشتر این همه گیری تصویب شده بود، در کشورهای مهمان فقط به صورت بسیار محدود و با حداقل پرسنل می‌توانستند کار کنند. در سال ۲۰۲۱ حدود ۶ هزار ویزا در چارچوب این سهمیه صادر شده بود.

 

در همین زمینه