نیروهای بلاروس در منطقه مرزی به نظر می‌رسند
نیروهای بلاروس در منطقه مرزی به نظر می‌رسند

لتونی اعلام کرد که وضعیت فوق العاده بار دیگر در مناطق مرزی با بلاروس تمدید شده است. این اقدام در واکنش به تلاش هزاران پناهجو برای ورود به قلمرو اتحادیه اروپا، صورت گرفته است.

حکومت لتونی می‌گوید که برای جلوگیری از عبور روزافزون پناهجویان از طریق مرز بلاروس به این کشور، وضعیت اضطراری را در مناطق مرزی بار دیگر تمدید کرده است. لتونی عضو پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) است و یکی از کشورهای بالتیک در اتحادیه اروپا نیز می‌باشد. وزارت داخله لتونی این برنامه را روز سه شنبه (۳۱ ماه جنوری ۲۰۲۳) اعلام کرد و قرار است این وضعیت تا دهم ماه می سال روان ادامه یابد.

وضعیت فوق العاده در مرز پیش از این در ماه اگست سال ۲۰۲۱ برقرار شد. در آن زمان، هزاران پناهجو تلاش می‌کردند که با عبور غیرقانونی از مرز بلاروس وارد کشورهای عضو اتحادیه اروپا شوند.

مرتبط:درخواست گروهی از مهاجران پس از عدم پذیرش در ۴ کشور سرانجام در لتونی پذیرفته شد

بر بنیاد معلومات وزارت داخله لتونی، از ماه نومبر سال ۲۰۲۲ به اینسو، رقم عبور غیرقانونی در مرزهای این کشور افزایش یافته است.

یکی از دلایل دیگر برای روی دست گیری این اقدام می تواند این باشد که برخلاف پولند و لتوانیا، لتونی هنوز حصار دایمی در امتداد مرز با بلاروس ایجاد نکرده است.

بیشتر بخوانید:عفو بین المللی از لتونی به خاطر بدرفتاری با مهاجران انتقاد کرد

لتونی با روسیه که کشور متحد روسیه است، هم مرز می‌باشد. وزارت داخله لتونی گفته است که آنان از زمان اعلام وضعیت فوق العاده بیش از ۹۶۰۰ مورد تلاش برای عبور غیرقانونی از مرز را ثبت کرده اند.

اتحادیه اروپا همواره الکساندر لوکاشینکو، حاکم بلاروس را متهم کرده که ورود مهاجران را از مناطق بحرانی، به مرزهای خارجی اتحادیه اروپا زمینه سازی می‌کند.

 

در همین زمینه