موتر حامل مهاجران در جمهوری چک
موتر حامل مهاجران در جمهوری چک

مقامات جمهوری چک روز چهارشنبه اعلام کردند که از یک‌شنبه آینده به بازرسی در مرز اسلواکی پایان خواهند داد. این روند در مرز میان جمهوری چک و اسلواکی از چهار ماه پیش آغاز شده بود و هدف آن جلوگیری از ورود پناهجویان غیرقانونی عنوان می‌شد.

مقامات چک می‌گویند که کنترل مرزی میان این کشورها که شامل حوزۀ شینگن است، یک‌شنبۀ آینده پایان می‌یابد.

مقامات جمهوری چک بازرسی امنیتی در مرز با اسلواکی را در ۲۹ سپتمبر ۲۰۲۲ پس از آن آغاز کرد که شمار پناهجویان وارد شده به اسلواکی افزایش یافته بود. قرار بود این این روند در۲۷ نقطۀ مرزی تنها ۱۰ روز ادامه یابد؛ اما بعدتر این مدت تا چهار ماه تمدید شد.

در آن زمان ویت راکوشان، وزیر داخلۀ چک، برای جلوگیری از موج پناهجویان، بازرسی امنیتی در مرز با اسلواکی را ضروری خواند. این مقام همچنان گفته بود که در ماه سپتامبر ۲۰۲۲ روزانه نزدیک به ۴۰۰ پناهجو در مرز میان دو کشور دست‌گیر می‌شوند که بیشتر آنها سوری هستند. با آن هم بنا بر گزارش‌های منتشر شده، تنها در سال جاری حدود ۱۱ هزار پناهجوی غیرقانونی در این مرز دست‌گیر شده‌اند.

بیشتر بخوانید: ایتالیا و لیبیا می‌خواهند مبارزه با مهاجران غیرقانونی را تشدید بخشند

وزیر داخلۀ چک همچنان روز چهارشنبه گفت که کنترل مرزها سبب کاهش چشم‌گیر شمار پناهجویان در این کشور شده‌است.

این مقام اضافه کرد که نیروهای امنیتی از آغاز این روند تا اکنون ۳ میلیون تن را بازرسی کرده اند که از آن میان ۲ هزار و ۵۴۵ تن اجازۀ ورود به جمهوری چک را نداشتند. گفته شده‌است که به اثر بازرسی مرزی در این مدت، نزدیک به ۱۰ هزار پناهجو و ۱۴۱ قاچاقچی دست‌گیر شده‌اند. به گفتۀ ویت راکوشان، این پناهجویان می‌خواستند از طریق جمهوری چک به کشورهای اروپای غربی برسند.

جمهوری چک و اسلواکی از اعضای حوزۀ شینگن هستند. کشورهای عضو این حوزه تنها در موارد استثنایی، مثل موج پناهجویان، می‌توانند مرزهای خود را کنترل کنند.

 

در همین زمینه