مقر دادگاه حقوق بشر اروپا در ستراسبورگ، در شرق فرانسه. عکس از پیکسابای
مقر دادگاه حقوق بشر اروپا در ستراسبورگ، در شرق فرانسه. عکس از پیکسابای

دادگاه عالی حقوق بشر در اروپا، مجارستان را به دلیل نقض حقوق یک پناهجو که در سال ۲۰۱۶ جان باخت، مجرم شناخته است. مجارستان یکی از بدترین سوابق را در زمینه حمایت از پناهندگان در اروپا دارد.

محکمه عالی حقوق بشر اروپا روز پنجشنبه (۲ فبروری ۲۰۲۳) فیصله کرد که در پیوند به جان باختن یک پناهجوی ۲۲ ساله سوریایی به دست نیروهای مرزی هنگری (مجارستان)، این کشور باید چهل هزار یورو غرامت بپردازد.

یک مرد سوریایی که در آلمان زندگی می‌کند، این پرونده را برضد مجارستان گشوده و در آن، نیروهای مرزی این کشور را مسئول کشته شدن برادرش دانسته بود.

این دادگاه عالی حقوق بشر در اروپا دریافت که مجارستان، در مورد چگونگی مرگ قربانی تحقیق نکرده و حق زندگی برادر این مدعی را نیز نقض کرده است.

مرتبط:توافق صربستان، مجارستان و اتریش روی مبارزه مشترک علیه مهاجرت غیرقانونی

مقر دادگاه عالی حقوق بشر اروپا در شهر استراسبورگ است و یک نهاد قضایی مستقل می‌باشد که روی حمایت از حقوق بشر در ۴۶ کشور عضو شورای اروپا تمرکز دارد.

در مرز مجارستان چه اتفاق رخ داد؟

بر بنیاد مدارکی که دادگاه در اختیار دارد، این مرد مدعی و برادرش همراه با پناهجویان دیگر که یک خانواده عراقی نیز در میان آنان حضور داشت، در اول ماه جون سال ۲۰۱۶ رودخانه تیسزا را عبور کرده و خود را با یک قایق به مجارستان رسانده بودند.

این مرد مدعی گفت، پناهجویان پیش از اینکه نیروهای مرزی مجارستان به پرتاب سنگ به سوی آنان آغاز کنند و فریاد بزنند که به "صربستان برگردید" آنان در میان نیزارها پیاده شده بودند. این پناهجویان هنگامی که می‌خواستند فرزندان خانواده عراقی را به ماموران مرزی تحویل دهند، نیروهای مرزی به پرتاب گاز اشک آور شروع کرده و سگ های پولیس را به جان آنان نیز رها کرده بودند.

بیشتر بخوانید:در پی حادثه موتر حامل مهاجران در هنگری ۱۱ افغان زخمی شدند

این گروه سپس تلاش کرده بودند که به وسیله شنا دوباره وارد قلمرو صربستان شوند چون قایق حامل آنان، قبلاً محل را ترک کرد بود.

این مرد مدعی در آن زمان متوجه شده بود که سنگ نیروهای مرزی مجارستان به برادرش برخورد کرده و برادرش به دلیل گاز اشک آور سرفه می‌کرده است. این قربانی نتوانسته بود که از رودخانه عبور کند و جسدش، دو روز بعد پیدا شده بود.

 

در همین زمینه