برخی از کشورهای اتحادیه اروپا می‌خواهند که برای جلوگیری از بحران مهاجرت تازه، تدابیر شدید محافظتی در مرزها روی دست گرفته شود
عکس از آرشیف
برخی از کشورهای اتحادیه اروپا می‌خواهند که برای جلوگیری از بحران مهاجرت تازه، تدابیر شدید محافظتی در مرزها روی دست گرفته شود عکس از آرشیف

هشت کشور عضو اتحادیه اروپا از بروکسل می‌خواهند که تدابیر محافظتی در مرزهای این اتحادیه را به گونه شدیدتر افزایش دهند. هدف از این پیشنهاد، جلوگیری از "بحران مهاجرتی" دیگر در مقیاس وسیع تر دانسته شده است.

اتریش، دنمارک، استونیا، یونان، لاتویا، لتوانیا، مالتا و سلواکیا در یک نامه از مقام های ارشد اتحادیه اروپا خواسته اند که برای پیشگیری از بحران دیگر مهاجرت، تدابیر شدید را در مرزهای این اتحادیه در نظر بگیرد. خبرگزاری فرانسه که به این نامه دسترسی پیدا کرده، نوشته است که این خط به اورزلا فون دیرلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا روز دوشنبه (۶ فبروری) فرستاده شده است.

در این اواخر، لحن کلی در مورد موضوع مهاجرت در اروپا نسبت به سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ جدی تر شده است. در آن زمان، بیش از یک میلیون پناهجو که بیشتر آنان سوریایی ها بودند و از جنگ ها در کشور شان فرار کردند، در اتحادیه اروپا پذیرفته شدند.

در بخشی از نامه آنان آمده است که زمان آن فرا رسیده تا «رویکرد جامع اروپایی برای همه مسیرهای مهاجرتی مرتبط» برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی روی دست گرفته شود.

مرتبط به خطرات مهاجرت:جان باختن یک زن و چهار کودک در مسیر مهاجرت به اروپا

در این نامه همچنان خواسته شده است که "حمایت مالی اضافی" در بودجه موجود برای تقویت "اقدامات عملیاتی و فنی مربوط برای کنترول موثر مرزها" در نظر گرفته شود.

این هشت کشور عضو اتحادیه اروپا در نامه شان گفته اند که "روند پس فرستادن شهروندان کشورهای سوم تسریع شود و توافقات همکاری های مشترک جدید با کشورهای امن سوم نیز صورت گیرد."

در این نامه افزوده شده است که برخی از کشورهای عضو با "سطح ورود پناهجویان و درخواست معادل یا بالاتر از آنچه که در طول بحران مهاجرت در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ مشاهده شده بود" مواجه هستند.

بیشتر بخوانید:یک مهاجر افغان در اثر سرمازدگی در لاتویا جان باخت

ایلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا در پایان ماه جنوری سال روان گفت، او مطمین است که اصلاحات در روند پناهندگی پیش از انتخابات اروپا در سال ۲۰۲۴ به تصویب خواهد رسید. بحث روی این اصلاحات در ماه سپتمبر سال ۲۰۲۰ آغاز شده بود.

 چند کشور از جمله اتریش از کمیسیون اتحادیه اروپا خواسته بود که برای کاهش رقم ورود پناهجویان، در امتداد مرزهای خارجی اتحادیه اروپا، حصارها ایجاد شوند. اما این کمیسیون "ایجاد دیوار و سیم خاردار" را راه حل مناسب ندانسته است.

 

در همین زمینه