زلزله در ترکیه و سوریه: جسد های پیدا شده از زیر آوار ها. عکس:  رویترز
زلزله در ترکیه و سوریه: جسد های پیدا شده از زیر آوار ها. عکس: رویترز

تعداد کشته شده‌گان زمین لرزه در ترکیه و سوریه به بیش از ١١٠۰۰ تن رسید. این در حالی است که امدادگران از افزایش قربانیان به میزان قابل توجهی هشدار داده بودند. این یک "ضربه واقعی" برای جمعیت و مردم آواره است که در منطقه آسیب دیده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش های رسمی منتشر شده به روز چهارشنبه ۸ فبروری، تعداد قربانیان زمین لرزه در ترکیه و سوریه از ١١٠۰۰ تن گذشت.

در ترکیه، بسیاری از مردم دوباره در دمای سرد زمستان در زیر خیمه ها و یا در خیابان ها از ترس بازگشت به ساختمان هایی که صبح گاه دوشنبه گذشته در اثر زلزله فرو ریختتند، می‌خوابند. این زمین لرزه که مرگبارترین زمین لرزه در کشور از سال ۱۹۹۹ تاکنون است، ده ها پس لرزه را به دنبال داشت که یکی از آنها به شدت ۷.۷ درجه بخشی از ترکیه و سوریه را ویران کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که از شهر قهرمان مرعش، مرکز زلزله بازدید کرد گفت: «تعداد قربانیان در ترکیه به ۸۵٧۴ تن رسیده است.» از سوی دیگر در سوریه، جسد ۲٦٦۲ تن از زیر آوارها و ساختمان های فروریخته بیرون کشیده شده اند.

در میان این قربانیان بسیاری از افراد آواره و مهاجر نیز حضور دارند. سازمان ملل متحد سه شنبه اعلام کرد: «ما از تعداد دقیق پناهجویان آسیب دیده اطلاعی نداریم و ممکن است تا چند روز ندانیم، اما نگران هستیم که این تعداد به دلیل اینکه مرکز زلزله نزدیک به مناطقی است که پناهجویان در آن زندگی می کنند. قابل توجه خواهد بود.»

میلیون ها آواره و اردوگاه های مهاجران

در ده استان تحت تاثیر زمین لرزه در ترکیه، بیش از ١٬٧ میلیون تن از ١٥ میلیون ساکن آن مهاجران سوری هستند.

سوریه شش میلیون جمعیت دارد که بسیاری از آنها به دلیل نا امنی مجبور به ترک خانه های خود شده اند. این جمعیت از شهرهای مختلف فرار کردند تا به شمال کشور، به ویژه در استان ادلب پناه ببرند، جایی که دو میلیون آواره در آن زندگی می‌کنند، گاهی اوقات آنها در اردوگاه ها به سر می‌برند.

بر اساس برآورد کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، این زمین لرزه یک "ضربه واقعی" برای جمعیت ترکیه و آواره‌گان منطقه به ویژه سوری ها است. این سازمان وضعیت را "تراژیک" توصیف می‌کند.

بیشتر پناهجویان سوری در ترکیه در میان مردم محلی "در همان ساختمان های فروریخته" زندگی می‌کنند. تنها ۴٧٠۰٠ تن در هفت اردوگاه موقت در ده استان زلزله زده زندگی می‌‎کنند. فیلیپ لکلرک، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه گفت: «این اردوگاه ها می‌توانند به عنوان مکانی برای انتقال قربانیان زلزله استفاده شوند.»

دو روز پس از فاجعه، امدادگران به کار خود در زیر آوار ساختمان‌هایی که در پی لرزه‌ها فرو ریخته بودند، ادامه دادند و به دنبال افرادی بودند که زیر آوار گیر کرده بودند.

در سوریه، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به توزیع ۳٠۰٠٠ جعبه کمک های اولیه آغاز کرده است. اما عدم دسترسی به ارسال کمک‌ها در برخی نقاط کشور نگران‌کننده است.

هوای زیر صفر و خطر سرمازدگی در کمین افراد زیر آوار

در پی سرمای شدید هوا و کندی عملیات نجات، نگرانی‌ها برای جان افرادی که هنوز زیر آوار هستند افزایش یافته است. این در حالی است که امدادگران هنوز نتوانسته‌اند به تمامی مناطق زلزله‌زده در ترکیه و سوریه دسترسی پیدا کنند.

فواد اوکتای، معاون رئيس‌جمهور ترکیه شامگاه سه‌شنبه ۷ فوریه با اعلام تداوم عملیات امداد و نجات گفت: «این کار تا زمانی که ما آخرین شهروند را از زیر آوار بیرون بکشیم ادامه خواهد داشت.»

او گفت، در شب منتهی به چهارشنبه تیم‌های بین‌المللی و محلی از راه‌های زمینی و هوایی به استان‌های آدیامان، حاتای و قهرمان‌مرعش فرستاده شدند.

هوای سرد و مرطوب زمستان در منطقه دمای هوا را به شدت کاهش داده است. پیش‌بینی می‌شود که در روزهای پیش رو، دما در بخش‌های زلزله‌ زده ترکیه و سوریه به چندین درجه زیر صفر کاهش یابد وبارش باران و برف ادامه داشته باشد. امری که زنده‌ماندگان زیر آوار را در خطر سرمازدگی قرار می‌دهد. 

 

در همین زمینه