تعداد قربانیان زلزله در ترکیه و سوریه رو به افزایش است. عکس:  سرتاج کایار/رویترز
تعداد قربانیان زلزله در ترکیه و سوریه رو به افزایش است. عکس: سرتاج کایار/رویترز

حدود صد ها پناهجوی افغان در اثر زلزله در ترکیه کشته و زخمی شدند. به گزارش رسانه های محلی، در این حادثه دلخراش سه تن از اعضای یک خانواده افغان زیر ساختمان های فروریخته جان باختند.

بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده، تعداد قربانیان زلزله در ترکیه و سوریه از مرز ۱۲۰۰۰ تن گذشته است. همزمان، گروه‌های امدادی هشدار می‌دهند که ممکن است تعداد کشته‌ها حتی بیشتر شود.

در این حادثه طبیعی که دوشنبه گذشته در جنوب شرق ترکیه و شمال سوریه رخ داد، تعدادی از پناهجویان افغان نیز کشته و زخمی شدند. به گزارش رسانه هشت صبح سه عضو یک خانواده از ولایت پروان که در ترکیه به سر می‌بردند، کشته شدند. عبدالرشید همراه با همسر و یک دخترش در اثر زلزله در زیر ساختمان های فروریخته جان خود را از دست دادند. چهار فرزند دیگر او زخمی شدند.

منابع افزوده اند که سه روز پس از این رویداد، جسد عبدالرشید از زیر ساختمان ها بیرون نیامده است.

عبدالرشید که باشنده اصلی ولسوالی جبل‌السراج ولایت پروان بود، از هفت سال به این‌سو در ایران زنده‌گی می‌کرد. او اخیراً با خانواده‌اش به ترکیه رفته بود.


خرابه های شهر هایتای در ترکیه پس از زلزله. عکس: رویترز
خرابه های شهر هایتای در ترکیه پس از زلزله. عکس: رویترز


از سوی دیگر برخی رسانه ها گزارش هایی درباره افغان هایی منتشر کرده اند که بسته گانشان در زلزله جان باخته اند. حمیدالله یکی از پناهجویان افغان است که در شهر هایتای ترکیه زندگی می‌کند. او به رادیو آزادی گفت که در این حادثه چندین نواسه اش کشته و یکی از پسرانش زخمی شده است. همچنین، برهان الدین اوزون، یک پناهجوی افغان ساکن منطقه اواکنت در شهر هایتای ترکیه به رسانه ها گفت که چهار تن از اعضای خانواده اش را از زیر آوار ها بیرون کشیده است.

صد مهاجر افغان جان باختند

به گفته وزارت امور خارجه طالبان، بیش از صد افغان در زلزله ترکیه کشته شدند. اما معلوم نیست در این گروه چند تن کشته و چند تن زخمی شده اند. پیش از این، امیر محمد رامین سفیر رژیم سابق افغانستان در ترکیه گفته بود که هنوز از تعداد خانواده های افغان آسیب دیده اطلاع دقیقی در دست نیست، اما به گفته وی، برخی خانواده ها در اثر زلزله آسیب دیده اند.

در حالی که سرمای شدید مناطق مختلف ترکیه را فرا گرفته است، بسیاری از مردم در این کشور شب را در زیر خیمه ها و یا در کنار خیابان ها می گذرانند. بسیاری از این افراد به دلیل احتمال وقوع زلزله مجبور به ترک خانه های خود شده اند و یا خانه هایشان در اثر زلزله ویران شده است. در میان این آوارگان تعدادی از افغان ها نیز دیده می‌شوند.

در اثر کندی عملیات نجات به دلیل آب و هوای نامناسب، نگرانی‌ها برای جان افرادی که هنوز زیر آوار هستند افزایش یافته است. این در حالی است که امدادگران هنوز نتوانسته‌اند به تمامی مناطق زلزله‌زده در ترکیه و سوریه دسترسی پیدا کنند.

دوشنبه گذشته زلزله ای به بزرگی ۷،۸ درجه ترکیه را لرزاند. این مرگبارترین زلزله در تاریخ ترکیه از سال ۱۹۹۹ تاکنون است. در ۱۷ اگست ۱۹۹۹ زمین لرزه ای در ترکیه جان بیش از ۱۷۰۰۰ تن را گرفت.

 

در همین زمینه