نیروهای مرزی بلغاریا در حال گسترش حصار مرزی در  منطقه مرزی با ترکیه هستندو عکس: EPA/Vassil Donev
نیروهای مرزی بلغاریا در حال گسترش حصار مرزی در منطقه مرزی با ترکیه هستندو عکس: EPA/Vassil Donev

نیروهای مرزی بلغاریا بار دیگر با اتهامات بدرفتاری در برابر مهاجران روبرو شده است. برهنه کردن، ضرب و شتم، تحقیر، رفتار نژادپرستانه و اخراج اجباری مهاجران، بخشی از این اتهامات اند.

بلغاریا یکی از کشورهای مهم ترانزیت برای پناهجویانی دانسته می‌شود که مهاجران تلاش می‌کنند با عبور از این کشور به غرب اروپا برسند. مهاجران و پناهجویان از کشورهای مختلف به ویژه آسیا، خاور میانه و افریقا از طریق ترکیه وارد بلغاریا می‌شوند. با وجودی که نیروهای بلغاریایی تلاش می‌کنند که جلو عبور پناهجویان را بگیرند، اما تردد غیراصولی پناهجویان در این کشور افزایش چشمگیر یافته است.

موضوع ورود پناهجویان از طریق بلغاریا به کشورهای مختلف اتحادیه اروپا سبب مشکلات مضاعف به صوفیه نیز شده است. از این میان، اتریش و هالند پیشنهاد بلغاریا را برای پیوستن اش به منطقه آزاد شینگن رد کرده اند.

افزون بر رقم رو به افزایش پناهجویان، نگرانی از چگونگی برخورد نیروهای بلغاریا با پناهجویان و مهاجران سبب نگرانی نیز شده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که گواهی جدید پناهجویان و گزارش های دیگر، حاکی از بدرفتاری و برخورد خشونت آمیز نیروهای بلغاریایی با مهاجران بوده است. در این گزارش تصریح شده است که مهاجران به گونه اجباری در مرزها پس فرستاده شده اند.


نیروهای مرزی بلغاریا سرگرم محافظت از مرزهای این کشور اند. عکس: پکچرالیانس
نیروهای مرزی بلغاریا سرگرم محافظت از مرزهای این کشور اند. عکس: پکچرالیانس

خبرگزاری فرانسه مدارک را جمع آوری کرده است

مهاجران به خبرگزاری فرانسه گفته اند که پولیس مرزی بلغاریا با آنان از "روش های وحشیانه" استفاده کرده و آنان را مورد بازداشت، آزار و اذیت و بدرفتاری نیز قرار داده اند.

یک نوجوان ۱۶ ساله سوریایی به این رسانه گفت که او پس از عبور به یکی از شهرهای مرزی بلغاریا بازداشت گردید و در یک "اردوگاه بسته با حصار بلند" نگهداری می‌شد. این نوجوان، محل نگهداری اش را "زندان" نامیده است.

این مرد گفت که نیروهای بلغاریایی، یک شب او را با گروهی از مهاجران به منطقه مرزی با ترکیه انتقال داده بودند. این پناهجو افزود: «آنجا ما را به دو گروه، افغان ها و عرب ها تقسیم کرده و سپس ما را لت و کوب کردند. آنها با استفاده از باتوم ما را لت کردند.»

گفته می‌شود که این نوجوان از بلغاریا به ترکیه، به گونه اجباری اخراج شده است.

علی حسینی، یک مرد افغان دیگر به خبرگزاری فرانسه گفت هرچند او حق محافظت را در بلغاریا به دست آورده بود اما هنگامی که سال گذشته برای جستجوی برادرش به منطقه مرزی رفته بود، از سوی نیروهای بلغاریایی با جبر و خشونت به ترکیه اخراج شده بود. حسینی گفت که نیروهای بلغاریا همه چیز او را گرفته و پس از برهنه کردند به قلمرو ترکیه اخراجش کردند.

بازداشت گروهی از مهاجران در منطقه مرزی میان بلغاریا و ترکیه

علی حسینی ۲۰ ساله گفت: «پولیس که روی شان با ماسک پوشیده شده بود ما را به جنگل بردند. لباس ها، پول، آی‌پد، بوت های ما را گرفتند و پس از باز کردن حصار مرزی ما را به جانب ترکیه فرستادند.»

او افزود، در همان روز در حالی که "پابرهنه" به سوی مرز بلغاریا دوباره رفته بود، اما باز هم بازداشت شد و پس از ضرب و شتم به خاک ترکیه فرستاده شد.

اقدام "بی رحمانه"

دیانا دیمووا، مسئول یک نهاد مددرسان به مهاجران موسوم به (میژن وینگس) تایید کرد که در هنگام اخراج پناهجویان از فشار بیش از حد استفاده شده است. قوانین بین المللی و اتحادیه اروپا، توسط به زور را ممنوع می‌داند.

به عنوان بخشی از یک گزارش تحقیقی، چندین رسانه اروپایی با همکاری سازمانی موسوم به (لایتهاوس ریپورتس) یک ویدیو را در ماه دسمبر سال گذشته منتشر کردند که در آن، گروهی از مردم در یک بازداشتگاه موقت در یک جای قفس مانند در شهر اسردتس در جنوب بلغاریا زندانی بودند. در این گزارش همچنان گواهی یک جوان سوریایی نیز منتشر شده بود. این پناهجو گفته بود که مورد اصابت گلوله نیروهای مرزی بلغاریا نیز قرار گرفته بود. اما مقام های بلغاریا این ادعا را نپذیرفتند.


محلی که مهاجران به گونه زندانی در آن نگه‌داری می‌شوند. عکس: لایتوس ریپورت
محلی که مهاجران به گونه زندانی در آن نگه‌داری می‌شوند. عکس: لایتوس ریپورت


لایتهاوس ریپورتس، اتحادیه اروپا را متهم می‌کند که گویا این اتحادیه اغلب نسبت به اخراج اجباری پناهجویان و خشونت علیه آنان ابراز نگرانی می‌کند اما در عین زمان به کمک های مالی اش برای مقام های مرزی که در این زمینه مسئول اند نیز ادامه می‌دهد. این سازمان می‌گوید بازداشتگاه های مخفی مهاجران یا "ساحات سیاه" در بلغاریا، مجارستان و کرواسیا، بخشی از یک سیستم هستند که در معرض دید افسران آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا (فرانتکس) اداره می‌شوند.

در یک گزارش که به خبرگزاری فرانسه نیز رسیده است، افسران فرانتکس می‌پذیرند که معمولاً اخراج اجباری در منطقه عملیاتی اتفاق می‌افتد و نیروهای این آژانس در صورت وقوع، دور نگه‌داشته می‌شوند.

مرتبط:فرانتکس اعلام کرد که درباره اتهامات بدرفتاری با پناهجویان تحقیق می کند

در این گزارش خبرگزاری فرانسه همچنان تذکر رفته است که "این اخراج اجباری یا "پوش‌بک" از طریق مناطق کم عمق رودخانه حتی زمانی که سطح آب بالا است و بدون توجه به توانایی مهاجران برای شنا، رخ می‌دهد.

تقویت کنترول مرزها

مقام های بلغاریا همواره از موفقیت در بخش جلوگیری از ورود مهاجران به این کشور، سخن می‌گویند. وزارت داخله این کشور گفته بود که نیروهای پولیس توانسته اند که از ۱۶۴ هزار مورد تلاش غیر اصولی از مرز در سال ۲۰۲۲ جلوگیری کنند. به گفته این وزارت، رقم موارد ناموفق تلاش مهاجران در سال ۲۰۲۱ به ۵۵ هزار مورد می‌رسید.

اما مقام‌های بلغاریایی بارها اتهامات مربوط به دست داشتن در آزار و اذیت مهاجران را رد کرده اند و در عوض می‌گویند که خود مهاجران مرتکب خشونت می‌شوند.

 

در همین زمینه