آرشیف: اورزولا فون دیر لاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا. عکس از پکچرالیانس
آرشیف: اورزولا فون دیر لاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا. عکس از پکچرالیانس

رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل، پنجشنبه شب راجع به یک سلسله اقدامات به هدف کاهش شمار مهاجران در اروپا به توافق رسیدند. آنها با نشر بیانیه ای از کمیسیون خواستند که بودجه لازم را به این منظور تصویب کند.

اورزولا فون دیرلاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا در نخستین ساعات روز جمعه و پس از برگزاری این نشست گفت: «ما برای تقویت مرزهای بیرونی مان و جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی وارد عمل خواهیم شد.»

تقویت زیرساخت های محافظت از مرزها بین بلغاریا و ترکیه، به شمول نصب کمره و برج های مراقبت از جمله اقداماتی است که در مورد آنها توافق حاصل شده است.

بیشتر بخوانید: هشت کشور عضو اتحادیه اروپا خواستار تدابیر محافظتی شدیدتر در مرزهای خارجی این اتحادیه هستند

فون دیر لاین افزود که کشورهای اتحادیه اروپا می‌خواهند احکام اخراج یکدیگر را بسیار آسان تر به رسمیت بشناسند تا به این وسیله میزان اخراج مهاجران غیرقانونی افزایش داده شود.

رهبران اتحادیه اروپا در پایان این نشست ۱۶ ساعته که برای رسیدگی به این مشکل و مشکلات دیگر برگزار شده بود، با نشر یک بیانیه نهایی گفتند، «این مشکل یک چالش اروپایی است که واکنش مشترک کشورهای اتحادیه اروپا را در بر دارد.»

در همین حال، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان فدرال بر اهمیت همکاری کشورهای اتحادیه اروپا در زمینه مهاجرت تاکید کرد. وی گفت: «در زمینه کنترول مرزهای بیرونی، بهبود زیرساخت ها با همکاری کشورهای مبدا و ترانزیت مهم است.»

این دیدار که با شرکت وولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکرایین برگزار شد، در آغاز به خاطر تعداد زیاد درخواست های پناهندگی و افزایش مهاجران غیرقانونی در این اتحادیه سازمان دهی شده بود. چندین کشور اتحادیه اروپا به خاطر این وضعیت خواهان روی دست گیری اقدامات سختگیرانه تر شده بودند.

به گزارش آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا "فرانتکس"، نهادهای دولتی با افزایش ۶۴ درصدی در سال ۲۰۲۲ موارد عبورغیرقانونی از مرز را با مقایسه یک سال قبل از آن ثبت کردند. میزان درخواست های پناهندگی در اروپا تقریبا ۵۰ درصد افزایش یافته است. افزون بر این حدود ۴ میلیون مهاجر از اوکراین به اتحادیه اروپا فرار کردند.

شمار پایین پناهجویان ردشده که به کشورهای مبداشان بازگردانده می‌شوند، برای اتحادیه اروپا یک مشکل مرکزی است.

اتحادیه اروپا در حال حاضر میزبان میلیون ها پناهجو از مناطق پرمناقشه در اوکراین، سوریه و افغانستان است و همزمان از شهروندان کشورهای امن تر مانند بنگله دیش، ترکیه و تونس نیز درخواست های پناهندگی دریافت می‌کند. اما بسیاری از آن ها مهاجران اقتصادی بوده و شرایط لازم را برای دریافت پناهندگی ندارند.

فون دیر لاین گفت: «اتحادیه اروپا تلاش می‌کند با پروژه های امتحانی مانند افزایش گزمه پلیس در مرزهای اتحادیه اروپا، در مرزهای بیرونی این اتحادیه نیز پروسه سریع و عادلانه رسیدگی به درخواست های پناهندگی را امکان پذیر کند.

رهبران اتحادیه اروپا در بیانیه که پس از این نشست نشر شد، از کمیسیون خواستند که بودجه قابل توجه اتحادیه اروپا را بلادرنگ بسیج کند تا مرزهای بیرونی با ظرفیت ها و زیرساخت های محافظت، ابزار نظارت به شمول نظارت هوایی و تجهیزات تقویت شوند.  

کارل نهامر، صدراعظم اتریش در آستانه این دیدار خواهان کمک مالی اتحادیه اروپا برای تمویل تاسیس یک دیوار مرزی در مرز بلغاریا با ترکیه شد. اما این مساله در توافقنامه نهایی شرکت کنندگان در این دیدار به صراحت ذکر نشده است.

بیشتر بخوانید: نماینده امور مهاجرت آلمان می‌خواهد اخراج برخی از پناهجویان را جدی تر عملی کند

فون دیر لاین چندین بار تکرار کرد که امکان پرداخت هزینه دیوارهای مرزی از بودجه اتحادیه اروپا وجود ندارد. اما دیپلومات ها و مقام های رسمی اتحادیه اروپا به این اشاره کردند که اگر بروکسل هزینه کمره ها، برج های مراقبت و زیرساخت های دیگر را در امتداد مرزهای بیرونی به عهده نگیرد، کشورهای عضو می‌توانند از بودجه کشورشان برای پرداخت هزینه حصار مرزی استفاده کنند.

با وجود این توافق، هنوز درباره احکام مهاجرت و پناهندگی اتحادیه اروپا تجدیدنظر گسترده صورت نگرفته است.


     

 

 

در همین زمینه