شمار زیادی از ترک ها و سوریایی ها بعد از زلزله اسفبار روی خیابان ها بسر می برند
شمار زیادی از ترک ها و سوریایی ها بعد از زلزله اسفبار روی خیابان ها بسر می برند

با توجه به وضعیت اسفبار مردم در مناطق زلزله زده ترکیه و سوریه، حکومت آلمان می‌خواهد برای افراد آسیب دیده زمینه اقامت موقت را در آلمان فراهم سازد. برای این منظور، در نظر است که روند صدور ویزا ساده تر شود.

وزارت خارجه و وزارت داخله آلمان در برلین اعلام کردند که قرار است طرح صدور ویزا برای افرادی آسیب دیده از مناطق زلزله زده در ترکیه و سوریه که اقارب شان در آلمان اند، عملی شود. انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان گفت: «ما به عنوان حکومت فدرال می خواهیم به خانواده ها در آلمان کمک کنیم تا بتوانند اقارب آسیب دیده شان که دیگر سقفی بالای سر خود ندارند یا نیاز به درمان دارند، به طور موقت بپذیرند.»

به گفته این سیاستمدار از حزب سبزهای آلمان، وزارت خارجه به همکاری وزارت داخله کشور یک گروه کاری را برای پیشبرد این طرح، تشکیل داده است. قرار است این گروه، کارش را سر از فردا دوشنبه (۱۳ فبروری) آغاز کند. هدف این است که روند به دست آوردن ویزا برای افراد آسیب دیده تا حد امکان غیر بوروکراتیک باشد. وزارت خارجه آلمان قبلاً کارکنان خود را در نمایندگی های خارجی و ظرفیت های کاری را در مراکز پذیرش ویزا در ترکیه افزایش داده است.

ویزا سه ماه اعتبار دارد

نانسی فایزر، وزیر داخله فدرال آلمان در تویتر نوشته است: «در اینجا کمک ها در مواقع اضطراری مطرح است. ما می خواهیم این امکان را برای خانواده های ترک و سوریایی در آلمان فراهم کنیم تا بتوانند اقوام نزدیک خود را از منطقه فاجعه زده نزد خود بیاورند. البته غیر بوروکراتیک.»

در این طرح، در مورد شهروندان کشورهای دیگر به گونه مثال، افغان های ساکن در ترکیه معلومات ارائه نشده است.

او در ادامه گفته است که این کار باید با ویزاهای معمول انجام شود که به سرعت صادر می شوند و باید سه ماه اعتبار داشته باشند.

خانم بئربوک گفت: «درغم و اندوه هزاران جان باخته پس از زلزله، روزنه امید برای من تعهد عظیم صدها هزار نفر در کشورمان است که نه تنها همدردی می کنند، بلکه فعالانه کمک می کنند و راه هایی برای کمک میابند، به عنوان مثال با کمک های مالی. بسیاری از مردم در اینجا اقارب شان را در ترکیه دارند که می خواهند آن ها را بپذیرند و می خواهند برای شان ضمانت کنند.»

صدها هزار نفر بی خانمان

زمین لرزه ای به شدت ۷،۷ درجه ریشتر صبح روز دوشنبه منطقه مرزی ترکیه و سوریه را لرزاند و پس از ظهر همان روز زمین لرزه ای به شدت ۷،۶ درجه ریشتر دیگر نیز رخ داد. تا روز شنبه، بیش از ۲۵ هزار نفر جان باختند که از جمله بیش از ۲۲ هزار و ۳۰۰ نفر در ترکیه جان های شان را از دست داده اند. تقریباً ۸۵ هزار نفر در سراسر منطقه مجروح شدند و صدها هزار نفر دیگر بی خانمان گردیده اند.

 

در همین زمینه