زلزله ترکیه و سوریه؛ آمار قربانیان به تقریبا ۳۶ هزار تن رسید
زلزله ترکیه و سوریه؛ آمار قربانیان به تقریبا ۳۶ هزار تن رسید

در پی زلزله مرگبار ترکیه و سوریه، سفارت افغانستان در ترکیه از احتمال افزایش آمار تلفات شهروندان افغانستان سخن می‌گوید. معاون این سفارت گفت که تاکنون اجساد نزدیک به ۱۵۰ شهروند افغانستان از زیر آوار بیرون کشیده شده اند.

رقم تلفات زمین لرزه مرگبار اخیر در ترکیه و سوریه با گذشت هر روز در حال افزایش است. عملیات جستجوی تیم های نجات برای بیرون کردن مردم از زیر آوار ها ادامه دارد.

ده ولایت ترکیه گواه وقوع این زمین لرزه مرگبار بوده اند که اکنون در این مناطق حالت فوق العاده اعلام شده است.

وی می افزاید که تیم مختلطی از دیپلومات ها و نمایندگان نهاد های خیریه مردمی افغانان از چهار روز به اینسو، به محل این حوادث فرستاده شده است.

بر بنیاد آمار ارائه شده از سوی این مقام سفارت افغانستان در ترکیه، تاکنون اجساد نزدیک به ۱۵۰ شهروند افغانستان تنها از دو ولایت ترکیه از زیر آوارها بیرون کشیده شده اند.

وی به دویچه وله گفت که در اکثر روستاهای ولایت "ختای" ترکیه که بیشترین آسیب را در این زلزله دیده است، شهروندان افغانستان زندگی می کنند.

بر بنیاد گزارشی که تیم سفارت و نهاد های مردمی از محل فرستاده اند، در حدود ۱۰۰ تن از افغانان در این ولایت جان باخته و در همانجا به خاک سپرده شده اند.

افزون بر این، در ولایت "آدیامان" ترکیه نیز در حدود ۳۵ جسد از شهروندان افغانستان نیز از زیر منازل ویران شده بیرون کشیده شده اند. اکنون این تیم به شهرهای دیگر ترکیه رفته است.

سازمان مللم متحد: احتمال می رود دو هزار خانه براثر زلزله ویراش شده باشد
سازمان مللم متحد: احتمال می رود دو هزار خانه براثر زلزله ویراش شده باشد

معاون سفارت افغانستان در انقره علاوه می کند: «آمار دقیق تعداد قربانیان و زخمیان افغان مشخص نیست. تاکنون تفکیک نشده است که چه تعداد افغان، سوریایی و شهروندان از کشورهای دیگر جان باخته اند، بدون درنظر داشت این، هم به مردم کمک رسانی می شود و هم مردم از زیر آوار بیرون کشیده می شوند. آماری که ما داریم از تیم اعزامی و مردم از دو ولایت به دست آورده ایم متاسفانه آمار تلفات رو به افزایش است.»

محمد مصدق فقیری تصریح می کند که آنان برای هماهنگی کمک ها به مردم یک مرکز را به کمک نهاد های خیریه افغانان در ترکیه ایجاد کرده اند:« تمرکز روی این است که چگونه می توانیم ارسال کمک ها را به مردم آسیب دیده همآهنگ کنیم. ترجیح دولت ترکیه و مدیریت حوادث اضطراری یا بلایای طبیعی ترکیه این است که باید کمک ها از سوی این نهاد صورت گیرد و از کمک های انفرادی جلوگیری شود.»

آیا اجساد قربانیان زمین لرزه به افغانستان منتقل می شوند؟

این مقام سفارت افغانستان در انقره می گوید که آمادگی های لازم را برای انتقال اجساد قربانیان به گونه رایگان به افغانستان روی دست گرفته اند: «اگر یک تعداد از مردم بخواهند اجساد قربانیان را به افغانستان منتقل کنند، آمادگی های لازم گرفته شده است. شرکت های هوایی کام ایر و آریانا آماده اند که به گونه رایگان این اجساد را به افغانستان انتقال دهند.»

برآورد سازمان ملل متحد نشان می دهد، ممکن است تلفات زلزله ویرانگر در ترکیه و سوریه به بیش از ۵۰ هزار نفر افزایش یابد.

در مجموع ۲۶ میلیون نفر از عواقب این زلزله به نوعی آسیب دیده اند.

به گزارش آژانس بلایای طبیعی در ترکیه، بیش از ۳۲ هزار نفر از ترکیه در عملیات جستجو و نجات شرکت دارند. همچنین بیش از ۸۲۰۰ مددکار بین المللی نیز به ترکیه وارد شده اند.

 

در همین زمینه