اخراج پناهجویان ردشده از آلمان به افغانستان
اخراج پناهجویان ردشده از آلمان به افغانستان

فراکسیون پارلمانی احزاب اپوزیسیون سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی آلمان از وزیر داخله این کشور خواسته اند که اخراج مجرمان و افراد خطرساز به افغانستان را از سر بگیرد.

الکساندر تروم، سخنگوی امور داخلی فراکسیون پارلمانی احزاب اتحادی سوسیال مسیحی بایرن و دموکرات مسیحی آلمان از نانسی فئزر، وزیر داخله این کشور خواسته است که بار دیگر اخراج افراد مجرم و اسلامگرایان خطرساز به افغانستان را ممکن سازد.

در یک نامه او به وزیر داخله که به دسترس خبرگزاری آلمان قرار گرفته، آمده است که ترکیه مهاجران افغان را با هواپیما به کشورشان برگشت می‌دهد، میدان هوایی کابل باز است و حکومت آلمان نیز سرانجام برای پذیرش کارمندان محلی سابق و افراد به ویژه در معرض خطر از افغانستان راه حل واقع‌بینانه پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید: رهبران اتحادیه اروپا درباره اقدامات سختگیرانه تر برای مبارزه با مهاجرت غیرقانونی به توافق رسیدند

این سخنگوی فراکسیون پارلمانی دو حزب محافظه‌کار بعد از ظهر روز دوشنبه به وزیر داخله نوشته است که نباید به مردم آلمان چنین فهمانده شود که حتی «اخراج‌های فردی در موارد جدی و تهدیدکننده امنیتی نیز ممکن نیست.»

تروم نوشته است که هم‌حزبی‌اش ماریون گنتگس، وزیر مهاجرت ایالت بادِن وورتمبرگ، از مدت‌ها به این سو پیرامون برخورد با چنین مواردی با وزیر داخله فدرال در مشاجره قرار دارد. 

به گفته او، ماریون گنتگس تلاش دارد تا یک متجاوز جنسی محکوم شده به افغانستان اخراج شود. حکومت فدرال از این کار امتناع می‌کند و استدلال می‌کند که اخراج‌ها به افغانستان در ماه آگست سال ۲۰۲۱ به حالت تعلیق درآمده است. دلیل آن وضعیت امنیتی در این کشور خوانده شده است.

تروم حالا در نامه‌اش به فئزر به شدت انتقاد کرده و نوشته است: «شما با بی‌عملی خود خطرات بیشتری را برای مردم محلی می‌پذیرید و آمادگی مردم به کمک و پذیرش [پناهجویان] را به مخاطره می‌اندازید.» او گفته است که هرچند حکومت طالبان در افغانستان «شریک دشوار گفتگو» است، اما در زمینه‌های مختلف با طالبان گفتگو می‌شود.

پیش از اینکه طالبان حدود یک و نیم سال پیش قدرت را تصرف کنند، ایالت‌های آلمان با حمایت پولیس فدرال به طور مداوم افراد مجرم، افراط‌گرایان اسلام‌گرا و دیگر پناهجویان رد شده را به افغانستان اخراج می‌کردند. همه اخراج شدگان به افغانستان پناهجویان مرد بودند.

بیشتر بخوانید: نماینده امور مهاجرت آلمان می‌خواهد اخراج برخی از پناهجویان را جدی تر عملی کند

بر اساس معلومات حکومت آلمان در اواخر ماه جون ۲۰۲۲ در مجموع ۲۶ هزار و ۶۸۲ افغان واجد شرایط ترک آلمان در این کشور حضور داشتند. با این حال اکثریت این افغان‌ها به اصطلاح «سند تحملی» (دولدونگ) دارند. برگه تحملی به کسانی داده می‌شود که تقاضای پناهندگی شان رد شده است، اما به دلایل پس فرستادن به کشور شان ممکن نیست، مثلاً به دلیل نداشتن اسناد هویتی و یا ابتلا به بیماری‌هایی که تداوی آن در کشور شان ممکن نیست.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه