کشتی نجات «اوشن واکینگ» حین ماموریت نجات در بحیره مدترانه
کشتی نجات «اوشن واکینگ» حین ماموریت نجات در بحیره مدترانه

کشتی های نجات «اوشین وایکنگ» و «جیو بارنتس» در کل ۱۳۲ مهاجر را از خطر غرق شدن در بحیره مدیترانه نجات دادند. گفته شده است که حداقل ۶۷ مهاجر خردسال نیز شامل این نجات یافتگان اند.

کشتی نجات "اوشین وایکینگ" از سازمان امدادرسانی (اس او اس مدیترانه)، ۸۴ مهاجر را در جریان ماموریت در بحیره مدیترانه نجات داد. این سازمان مددرسان اعلام کرد که نجات‌یافته‌ها، از جمله ۵۸ کودک خردسال، روز سه‌شنبه در یک قایق «بیش از حد مزدحم» در سواحل لیبیا پیدا شدند. برخی از آنها از کم آبی و سرمازدگی رنج می‌برند.

بر اساس گزارش سازمان (اس او اس مدیترانه)، مقامات ایتالیایی برای کشتی«اوشین وایکنگ» بندر راونا را در ساحل شمالی آدریاتیک معرفی کردند. قبل از کشتی نجات «اوشین وایکنگ»، چندین سازمان امدادی دیگر که در بحیره مدیترانه فعال اند، حکومت ایتالیا را به ممانعت از عملیات نجات در آغاز ماه جنوری متهم کردند.

مرتبط:گارد ساحلی ایتالیا جسد هشت نفر را در نزدیک جزیره لامپدوسا پیدا کرد

آنها به فرمانی اشاره کردند که طبق آن یک کشتی نجات باید فوراً به بندری که به آن اختصاص داده شده بود می‌رفت. علاوه بر این، در حال حاضر فرستادن کشتی های نجات به بنادری که دور هستند، معمول شده است.

به گفته سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، مسیر عبور از مدیترانه مرکزی خطرناک ترین راه فرار در جهان است. این سازمان تخمین می‌زند که در سال گذشته ۱۳۷۷ نفر در این مسیر جان باختند.

جورجیا ملونی، سیاستمدار افراطی راستگرا، در ماه اکتوبر سال گذشته به عنوان نخست وزیر در ایتالیا انتخاب شد. او هدف خود را کاهش چشمگیر تعداد قایق‌هایی که به ایتالیا می‌رسند تعیین کرد.

یکی از ماموریت های کشتی نجات «جیو برنتس» در بحیره مدیترانه
یکی از ماموریت های کشتی نجات «جیو برنتس» در بحیره مدیترانه

سازمان امدادرسان خصوصی "داکتران بدون مرز" نیز ۴۸ مهاجر را که در بحیره مدیترانه با خطر غرق شدن روبرو شده بودند، نجات داده است.

براساس اظهارات این سازمان در میان نجات یافتگان ۹ مهاجرخردسال نیز شامل بودند. بنابراین مهاجران در یک قایق چوبی در آب های بین المللی نزدیک لیبیا در حرکت بودند، که توسط کشتی نجات «جیو بارنتس» نجات داده شدند.

به گفته "سازمان داکتران بدون مرز"، کمی بعدتر مقامات ایتالیایی بندر شهر آنکونا در سواحل آدریاتیک را به عنوان بندری برای لنگرانداختن به این کشتی معرفی کردند.

بیشتر بخوانید:نجات ۱۳۰ مهاجر توسط کشتی نجات "داکتران بدون مرز" در آب های مدیترانه

خدمه های این کشتی نجات از تعیین مجدد مکان دور انتقاد کردند که با موقعیت فعلی آنها فاصله زیادی دارد. این کشتی قرار است بعد از پنج روز به این بندر برسد.

در پایان ماه جنوری، این سازمان بیش از ۲۳۰ مهاجر مدیترانه ای را نجات داد و باز هم یک بندر دور در شهر لیگوریا له اشپیتسیا برای این کشتی نجات اختصاص داده شده بود.

در ماه دسمبر سال گذشته، حکومت ایتالیا فرمانی را صادر کرد که فعالیت امدادگران در مدیترانه مرکزی را به شدت محدود می‌کند.

 

در همین زمینه