پرچم فنلند در هلسینکی. عکس از رویترز
پرچم فنلند در هلسینکی. عکس از رویترز

ادارۀ مهاجرت فنلند (میگری) روز چهارشنبه اعلام کرد که تمامی درخواست‌های زنان و دختران افغان در این کشور، صرف به دلیل جنسیت‌شان پذیرفته می‌شود. این اداره در دسمبر ۲۰۲۲ نیز، دستورالعمل‌‌هایش را در مورد درخواست‌های پناهندگی برخی از پناهجویان افغان بروزرسانی کرده‌ بود.

گفته شده‌است که این تصمیم در پی به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان و بدتر شدن شرایط زندگی برای زنان آن کشور به میان گرفته شده‌است. گروه طالبان پس از به قدرت رسیدن در افغانستان در اگست ۲۰۲۱ بالافاصله دروازۀ مکاتب را به روی دختران بستند و در اواخر سال ۲۰۲۲ کار زنان در سازمان‌های داخلی و بین‌المللی را ممنوع قرار دادند.

در همین حال، حکومت فنلند «محدود شدن حقوق و آزادی‌های زنان و تطبیق قوانین شرعی» را مطابق کنوانسیون ژنوا مصداق «آزار و اذیت» پنداشته و مصمم است تا درخواست پناهندگی زنان افغان را صرف به دلیل جنسیت‌شان بپذیرد.

ادارۀ مهاجرت فنلند می‌گوید که قبل از این نیز موضوع جنسیت در پذیرش زنان افغان مهم بوده‌است؛ اما پس از این، می‌تواند تنها دلیل پذیرش باشد.

بیشتر بخوانید: دنمارک به زنان افغان پناهندگی می‌دهد

این در حالی است که اداره مهاجرت فنلند در ماه دسمبر سال ۲۰۲۲ دستورالعمل این اداره را در مورد پذیرش درخواست شهروندان أفغانستان که از قوم هزاره هستند، نیز بروزرسانی کرده‌ بود. این تغییرات پس از آن در دستورالعمل پذیرش این کشور وارد شد که آژانس پناهندگی اتحادیۀ اروپا (EUAA) در گزارشی وضعیت هزاره‌ها را در افغانستان بد توصیف کرد.

از سویی هم ایوا میژه لیوو، رییس واحد پناهندگی فنلند می‌گوید: «ما در ارزیابی کلی، هویت هزاره‌‌ها را به عنوان یک مورد تاثیرگذار در امر پذیرش در نظر می‌گیریم.»

این اداره همچنان می‌افزاید که از ۹ جولای ۲۰۲۱ تا اکنون هیچ تصمیمی در مورد افغان‌ها گرفته نشده‌است که سبب اخراج آن‌ها از این کشور شود.

به اساس آمار ارایه شده از سوی ادارۀ مهاجرت فنلند، در سال ۲۰۲۲ جمعاً در مورد ۶۱۲ درخواست پناهندگی افغان‌ها تصمیم گرفته شده که از آن جمله ۵۱۱ مورد آن مثبت بوده‌ و به ۱۱۰ تن دیگر به دلایل به بشردوستانه مجوز اقامت صادر شده‌است.

 

در همین زمینه