امدادگران  جسد یک مهاجر را از آب بیرون آوردند، ۲۸ فبروری ۲۰۲۳. عکس از  رومیو کازیلی/ رویترز
امدادگران جسد یک مهاجر را از آب بیرون آوردند، ۲۸ فبروری ۲۰۲۳. عکس از رومیو کازیلی/ رویترز

رقم قربانیان قایق غرق شده در سواحل ایتالیا به ۶۷ تن رسید. مقام‌های ایتالیایی از دستگیری سه تن به اتهام قاچاق مهاجران این قایق خبر داده‌اند.

بر اساس تازه ترین اطلاعات، قایق چوبی که حامل ۱۵۰ تا ۲۰۰ مهاجر بود روز یکشنبه هنگام رسیدن به آب‌های ساحلی جنوب ایتالیا در نزدیکی شهر کروتونه، با صخره‌ها برخورد کرد و چند پارچه شد.

به گفته پولیس ایتالیا تا صبح روز سه شنبه اجساد ۶۴ تن از پناهجویان از آب به دست آمده است. در میان غرق شدگان ۱۴ کودک وجود دارند. در تازه ترین مورد امدادگران جسد یک مرد را روز سه شنبه از آب بیرون آوردند. شام روز چهارشنبه رقم قربانیان به ۶۷ تن رسید.

تا کنون شمار نجات یافتگان این حادثه مرگبار به ۸۰ تن می‌رسد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، در میان آنان یک کودک ۱۲ ساله افغان ۹ تن از اعضای خانواده، پدر و مادر، ۴ برادر و خواهر و سایر نزدیکان خود را از دست داده است.

سازمان حفاظت از کودکان گفته است که تعدادی از بازماندگان حادثه از جمله حدود ده تن از افراد زیرسن از افغانستان، پاکستان، سومالی و سوریه را تحت حفاظت قرار داده است.

شمار دقیق مهاجران غرق شده افغان تا کنون اعلام نشده اما وزارت خارجه پاکستان گفته است که ۴ پاکستانی ناپدید شده و ۱۶ تن دیگر نجات یافته‌اند.

مقام‌های ایتالیایی از دستگیری سه تن به اتهام قاچاق مهاجران کشتی خبر دادند. آلبرتو لیپولیس، یک افسر پولیس کالابرا گفت که دو پاکستانی و یک ترک که در قایق سوار بودند به اتهام قاچاق مهاجران دستگیر شده‌اند.

بنابر گزارش‌ها، قایق مهاجران اواخر هفته گذشته از منطقه ازمیر ترکیه حرکت کرده بود و بیشتر سرنشینان آن مهاجران افغان، ایران، سومالیا و سوریه بوده‌اند.

در همین مورد: بیش از ۶۰ مهاجر در اثر غرق شدن قایق حامل شان در جنوب ایتالیا جان باختند

 

در همین زمینه