سازمان ملل متحد می‌گوید که افغانستان زیر کنترول طالبان، سرکوب کننده ترین کشور برای زنان است
عکس از آرشیف
سازمان ملل متحد می‌گوید که افغانستان زیر کنترول طالبان، سرکوب کننده ترین کشور برای زنان است عکس از آرشیف

هیئت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) افغانستان تحت تسلط طالبان را سرکوب‌کننده‌ترین کشور برای زنان و دختران خوانده است. این سازمان بار دیگر از حکومت سرپرست طالبان خواستار لغو محدودیت‌های وضع شده بر حقوق زنان و دختران شد.

هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان با نشر اعلامیه ای به مناسبت هشتم مارچ، روز جهانی همبستگی زنان، بار دیگر از اداره طالبان در افغانستان خواست که محدودیت های شدید وضع شده بر حقوق اساسی زنان و دختران را لغو کند.

روزا اوتنبایووا، نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل و رئیس یوناما، افغانستان تحت تسلط طالبان را «سرکوب کننده ترین کشور جهان در بخش حقوق زنان» خوانده است. او افزوده است: «این بسیار ناراحت کننده است که شاهد تلاش های روشمند، عمدی و سیستماتیک برای محروم کردن زنان و دختران از حوزه عمومی هستیم.»

نماینده خاص دبیرکل ملل متحد گفته است «حبس کردن نیمی از جمعیت کشور در خانه» در کشوری که بزرگ ترین بحران بشری و اقتصادی را تجربه می کند، «اقدام سهمگین آسیب زدن به خود در سطح ملی است». به گفته یوناما، این کار افغانستان را منزوی تر می سازد.

مرتبط:طالبان دانشگاه های خصوصی را از جذب دختران منع کردند

نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان با ابراز نگرانی گفته است که محرومیت از دسترسی به آموزش پیامدهای هایی مانند خودکشی، ازدواج زیر سن، حاملگی زودرس، افزایش خشونت خانوادگی، استثمار و سوء استفاده جنسی را در پی دارد.

طالبان در نیمه آگست سال ۲۰۲۱ بار دیگر قدرت را در افغانستان در دست گرفتند. آنها از آن زمان به بعد به طور پیوسته محدودیت های زیادی را از جمله در بخش آموزش و کار زنان و دختران وضع کرده اند. دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکتب را ندارند و دانشگاه ها نیز به روی دانشجویان دختر مسدود است. زنان حتی به تنهایی اجازه سفر نیز ندارند.

 جنگجویان طالبان با تفنگ در حال تماشای تظاهرات زنان در کابل (۱۶ دسمبر ۲۰۲۱)
جنگجویان طالبان با تفنگ در حال تماشای تظاهرات زنان در کابل (۱۶ دسمبر ۲۰۲۱)

گرچه این اقدامات طالبان همواره واکنش های شدید نهادهای حقوق بشری و سازمان های بین المللی را در پی داشته است، اما طالبان تا کنون نه تنها محدودیت های وضع شده بر تحصیل و آموزش زنان و دختران را کاهش نداده اند، بلکه محدودیت های زیادتری نیز وضع کرده اند. وزارت اقتصاد طالبان در اواخر دسمبر سال گذشته میلادی با نشر مکتوبی به نهادهای غیر دولتی دستور داد که کار زنان را متوقف سازند. پس از آن شماری از موسسات امدادی بین المللی بخش زیادی از فعالیت هایشان را به حالت تعلیق در آوردند.

در ماه جنوری سال روان میلادی سازمان همکاری اسلامی نیز پس از نشست فوق العاده اش در باره اوضاع افغانستان، تصمیم های طالبان در مورد ممنوعیت تحصیل و کار زنان و دختران را خلاف مقاصد شریعت و راه و روش پیامبر اسلام عنوان کرد. این سازمان هشدار داد که کمک های بشردوستانه در افغانستان به دلیل کمبود کارمندان زن مختل شده است.

بیشتر بخوانید:قاضی زن افغان در آلمان نگران همکاران خود در افغانستان است

بر بنیاد بر آورد سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۳ میلادی ۱۳.۸ میلیون زن و دختر در افغانستان به کمک های بشر دوستانه نیاز دارند. 

بعد از تسلط طالبان در افغانستان و در پی وضع محدودیت ها بر زنان و دختران، زنان مدافع حقوق بشر همواره دست به اعتراضات مسالمت آمیز زده اند. اما طالبان نه تنها بر خواست های آنان توجهی نکردند، بلکه زنان معترض را بارها مورد ضرب و شتم قرار داده و آنها را بازداشت و زندانی کردند.

اتحادیه اروپا اخیرا برای اولین بار به مناسبت هشتم مارچ تحریم های را به دلیل خشونت بر زنان وضع کرد. این اتحادیه از جمله ندا محمد ندیم سرپرست وزارت تحصیلات عالی و شیخ محمد خالد حنفی سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان را تحریم کرده است.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه