پناهجویان اخراج شده از آلمان در سال ۲۰۱۷ به کابل بازگشتند
عکس از آرشیف
پناهجویان اخراج شده از آلمان در سال ۲۰۱۷ به کابل بازگشتند عکس از آرشیف

یک محکمه اداری آلمان در یک حکم اساسی گفته است حکومت این کشور به دلایل شرایط زندگی دشوار در افغانستان زیر حاکمیت طالبان، مردان جوان و دارای قابلیت کار را نیز نباید به افغانستان اخراج کند.

محکمه عالی اداری در ایالت بادن وورتمبرگ آلمان روز سه شنبه این حکم را در پیوند به شکایت یک جوان افغان صادر کرد که درخواست پناهندگی‌اش از سوی اداره مهاجرت آلمان رد شده است. 

این محکمه گفته است که یک مرد جوان، مجرد و دارای قابلیت کار در صورتی که در افغانستان فامیل نداشته باشد و یا نتواند در آنجا شبکه اجتماعی برای خود پیدا کند، نباید به این کشور اخراج شود.

مرتبط:وزیر مالیه آلمان خواستار اخراج بیشتر مهاجران رد شده گردید

محکمه به این اشاره کرده است که در غیر آن هم به دلیل شرایط وخیم زندگی بعد از تصرف قدرت توسط طالبان، در اخراج مردان بالغ دارای قابلیت کار به افغانستان نیز موانعی وجود دارد. 

محکمه افزوده است که اخراج یک پناهجو به افغانستان تنها در صورتی ممکن است که «او در افغانستان خانواده یا شبکه اجتماعی پایدار و در دسترس داشته باشد، حمایت مالی و پولی کافی از منابع ثالث به دست بیاورد و یا به به اندازه کافی دارایی داشته باشد.»

بیشتر بخوانید:رهبران اتحادیه اروپا درباره اقدامات سختگیرانه تر برای مبارزه با مهاجرت غیرقانونی به توافق رسیدند

این محکمه همچنان افزود است، اگر در یک دوره زمانی قابل پیش‌بینی در یک کشور به ابتدایی‌ترین نیازها مانند "تخت خواب، نان و صابون" دسترسی وجود نداشته باشد، ممنوعیت اخراج به این کشور اعتبار دارد، حتی اگر پناهجویان از این کشور در آلمان محافظت دریافت نکرده باشد. 

این محکمه پناهجوی شاکی افغان را نه مستحق دریافت پناهندگی و نه هم مستحق حفاظت فرعی دانسته است، اما گفته است که این پناهجو از ممنوعیت اخراج به افغانستان برخوردار می‌باشد.

 

در همین زمینه