نگهبانان ساحلی ترکیه در حال نجات مهاجران، ۱۱ مارچ ۲۰۲۳. عکس از ویدیوی رویترز/ نگهبانان ساحلی ترکیه
نگهبانان ساحلی ترکیه در حال نجات مهاجران، ۱۱ مارچ ۲۰۲۳. عکس از ویدیوی رویترز/ نگهبانان ساحلی ترکیه

مقام‌های ترکیه می‌گویند که پنج مهاجر در اثر واژگون یک قایق در دریای اژه غرق شدند. یازده مهاجر دیگر از جمله یک کودک توسط امدادگران نجات داده شدند.

نگهبانان ساحلی ترکیه اعلام کردند که روز شنبه ۱۱ مارچ، یک قایق لاستیکی حامل ۳۱ مهاجر در دریای اژه واژگون شد.

این حادثه در در آب‌های نزدیک شهر دیدیم در نزدیکی آیدین رخ داد. یک ویدیوی نگهبانان ساحلی نشان می‌دهد که مهاجران در یک قایق لاستیکی که در آبهای متلاطم دریا گیرافتاده، بازوان شان را تکان می‌دهند.

پنج مهاجر در این حادثه جان خود را ازدست دادند و ۱۰ مهاجر دیگر از جمله یک کودک نجات داده شدند.

نگهبانان ساحلی گفته‌اند که ۵ تن از مهاجران قایق موفق شدند خود را به جزیره فارماکونیسی در یونان برسانند. این جزیره حدود ۱۰ کیلومتر از سواحل ترکیه فاصله دارد.

شاهدان عینی گفته‌اند که قایق هنگام حرکت ۳۱ مهاجر را حمل می‌کرد.

این اولین حادثه مرگبار واژگون شدن کشتی یا قایق‌ مهاجران در دریای اژه نیست. در اوایل فبروری، یک زن و چهار کودک در اثر غرق شدن قایق حامل مهاجران جان خود را از دست دادند.

ترکیه از گذرگاه‌های مهم مهاجران به سوی اروپا به شمار می‌رود. بیشتر مهاجران تلاش می‌کنند با قایق و از طریق دریای اژه خود را به یونان یا ایتالیا برسانند.

روز ۲۶ فبروری یک کشتی حامل ۱۵۰ تا ۲۰۰ مهاجر که از منطقه ازمیر در ترکیه حرکت بود در چند قدمی سواحل ایتالیا غرق شد. در این حادثه بیش از ۷۰ مهاجر، بیشتر شان افغان‌ها، جان خود را از دست دادند و دهها تن دیگر ناپدید هستند.

بر مبنای آمار منتشر شده از سوی سازمان بین المللی مهاجرت، از سال ۲۰۱۴ به این سو ۲۲۶۹ مهاجر برای رسیدن به اروپا در مدیترانه شرقی غرق شده‌اند. 

در همین باره: مرگ دست کم دو مهاجر در سانحه واژگونی قایق در بحیره اژه

 

در همین زمینه