مرز مشترک یونان و مقدونیه شمالی. عکس از ایماگو/ زوما پرس
مرز مشترک یونان و مقدونیه شمالی. عکس از ایماگو/ زوما پرس

پولیس مقدونیه شمالی اعلام کرد که سه مهاجر و یک فرد مظنون به قاچاق مهاجران در اثر واژگون شدن موتر حامل شان در مرکز این کشور زخمی شدند. این حادثه حین عملیات تعقیب و گریز پولیس با مهاجران روی داد.

به گفته پولیس، یک موتر حامل ۱۱ مهاجر هنگامی واژگون شد که از توقف برای کنترول از سوی پولیس بی توجهی نشان داد و تحت تعقیب قرار گرفت.

این حادثه در شهر ولس در در مرکز مقدونیه شمال روی داد و چهار تن از جمله سه مهاجر و یک فرد مظنون به قاچاق این مهاجران زخمی شدند.

۵ تن از مهاجران پاکستانی، ۳ تن هندی و ۳ تن دیگر نیز افغان بودند.

پولیس در خبرنامه‌ای گفته است که مظنون قاچاق مهاجران یک تبعه ۲۷ ساله مقدونیه شمالی است و دستگیر شده است. مهاجران زخمی شده نیز از شفاخانه بیرون آمده‌اند.

پولیس مهاجران را به یک مرکز نگهداری در مرز جوجویجا انتقال داد تا آن‌ها را به یونان اخراج کند. مقام‌ها معتقدند که این مهاجران از یونان وارد مقدونیه شمالی شده‌اند.

مقدونیه شمالی یکی از کشورهایی است که در مسیر جاده معروف بالکان موقعیت دارد. از سال ۲۰۱۵ جاده بالکان به یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌های مهاجران از آسیای جنوبی و خاورمیانه به سوی اروپا بدل شده است.

بنابر گزارش‌ها، بعد از رفع محدودیت‌های ناشی از بحران همه‌گیر کووید-۱۹، تردد مهاجران از طریق جاده بالکان افزایش یافته است.

به گفته پولیس مقدونیه شمالی، در ده ماه اول ۲۰۲۲ نزدیک به ۱۷ هزار تلاش غیرقانونی برای ورود به این کشور از سوی مهاجران انجام شده است.

این رقم نسبت به همین مدت در سال پیشتر، دو برابر افزایش را نشان می‌دهد.

 

در همین زمینه