جنگجویان طالبان با تفنگ در حال تماشای تظاهرات زنان در کابل (۱۶ دسمبر ۲۰۲۱)
جنگجویان طالبان با تفنگ در حال تماشای تظاهرات زنان در کابل (۱۶ دسمبر ۲۰۲۱)

طبق پیش‌بینی سازمان امدادی کاریتاس انترنشنل ممنوعیت کار زنان در کمک‌های بشردوستانه در افغانستان باقی می‌ماند. این سازمان نگران است که زنان در کمک‌های بشردوستانه در افغانستان همواره کمتر در نظر گرفته شوند.

بر اساس ارزیابی اولیور مولر، رئیس سازمان امدادی کاریتاس انترنشنل، ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های امدادی در افغانستان باقی می‌ماند.

رئیس کاریتاس پس از سفر به افغانستان به خبرگزاری (ای پی دی) گفته است: «امیدی نیست که این فرمان لغو شود. اکنون بحث سبک و سنگین کردن است که چه سازشی را می‌توانیم بپذیریم تا مردم را تنها نگذاریم و در کدام بخش‌ها نمی‌توانیم به کار خود ادامه بدهیم.»

مولر گفته است که کمک‌های بشردوستانه قابل بحث نیست و می‌توانند بدون مانعی به کمک‌رسانی ادامه بدهند، اما این ممنوعیت یک محدودیت شدید می‌باشد و وضعیت زنان به شدت وخیم است.

طالبان حاکم بر افغانستان در اواخر ماه دسمبر فرمان ممنوعیت کار زنان در موسسات غیردولتی داخلی و خارجی را صادر کردند. آنها دلیل آن را ظاهراً عدم رعایت درست حجاب خوانده اند. بخش‌های آموزش ابتدایی و صحی از این ممنوعیت مستثنی شده اند.

فعالان زن افغان خواستار حمایت حکومت آلمان شدند

مولر گفته است: «این ممنوعیت به اشکال مختلف تعبیر می‌شود.» به شمول این که چه پروژه‌های مربوط به عرصه صحت تعریف می‌شوند و این کار با مشورت مقام‌های محلی انجام می‌شود. او گفته است: «ارتباط میان تغذیه و صحت واضح است، در اینجا می‌شود به شکلی از اشکال مرز را مشخص کرد.»

به گفته او، اداره مرکزی طالبان نمی‌تواند دستورالعمل‌های سختگیرانه‌اش را در همه جا به اجرا دربیاورد. او افزود که در یک سوم ولایت‌ها امکاناتی وجود دارد که زنان تحت شرایط مشخص و قسماً به دلیل فشاری که از ناحیه نیازمندی به کمک وجود دارد، شامل روند امدادرسانی شوند. اما وعده‌های مقامات محلی طالبان همواره شفاهی است و در هر زمانی می‌تواند حرف خود را پس بگیرند.

به گفته مولر، شرایطی که طالبان برای استثناء قرار دادن ممنوعیت کار زنان تعیین می‌کنند اغلباً این است که این زنان لباس مورد نظر طالبان را بپوشند، به صورت جداگانه از مردان به محل کار انتقال داده شوند، در محل جداگانه از مردان کار کنند و یک محرم مرد نیز داشته باشند.

دختر مهاجری که گردشگران را به دیدار مجازی افغانستان می‌برد

مولر می‌گوید که به این ترتیب این زنان به اسکان و مراقبت جداگانه نیاز دارند. بنابر این او از وعده وزارت همکاری‌های انکشافی آلمان خشنود است که گفته هزینه‌های اضافی را می‌پردازد.

کاریتاس نمی‌خواهد بعد از چهل سال کار در افغانستان و در زمانی که بحران بشری بی‌سابقه در این کشور وجود دارد و دو سوم جمعیت این کشور برای زنده ماندن به کمک نیاز دارند، عقب‌نشینی کند. رئیس کاریتاس گفته است: «زمینه‌هایی وجود دارد که ما می‌توانیم و باید از آن استفاده کنیم. این زمینه‌ها زیاد نیست، اما وجود دارد.»

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه