مرزبانان یونانی در مرز با ترکیه،  ۲۲ اگست ۲۰۲۱.  عکس از  EPA
مرزبانان یونانی در مرز با ترکیه، ۲۲ اگست ۲۰۲۱. عکس از EPA

روزنامه اسپانیایی ال پائیس می‌گوید که مقام‌های یونانی بیش از دو میلیون یورو را از مهاجرانی دزدیده‌اند که می‌خواستند از طریق ترکیه وارد یونان شوند. این مبلغ، پول نقد، تیلفون و اشیای گرانبهای مهاجران را در بر می‌گیرد.

ال پائیس در یک گزارش تحقیقی که بر داده‌های سازمان‌های غیردولتی و انجمن وکلا متکی است نوشت که مقام‌های یونانی ۲،۲ میلیون یورو را طی ۶ سال اخیر از مهاجرانی که می‌خواستند وارد یونان شوند، دزدیده‌اند.

بر مبنای گزارش، مبلغ یاد شده پول نقد و اشیای شخصی مهاجران مانند تیلفون یا جراهرات را در بر می‌گیرد. روزنامه احتمال می‌دهد که مبلغ اصلی شاید بسیار بیشتر از رقم اعلام شده باشد زیرا شمار همه اخراج‌ها و سرقت‌ها از سوی سازمان‌ها ثبت نمی ‌شوند.

مهاجر نیوز در گذشته بارها اظهارات شاهدان عینی از عقب راندن‌های غیرقانونی مهاجران در مرز یونان و دزدی اشیا و اموال مهاجران توسط مقام‌های یونانی را منتشر کرده است. بریان، یک مهاجر کامرونی، سال گذشته به مهاجر نیوز گفته بود که هنگام رسیدن به نزدیکی جزیره ساموس، افرادی از یک کشتی با پرچم یونان و یک کشور دیگر اروپایی او را دستگیر کردند. این مهاجر سپس توسط سه مرد نقاب پوش به کشتی انتقال یافت و اموالش به سرقت رفت.

به گزارش ال پائیس، موارد نادر خشونت علیه مهاجران و سرقت اموال آن‌ها درسال ۲۰۱۷، در سال‌های اخیر به یک روش سازماندهی شده مبدل شده است.

بیشتر بخوانید: یونان: مهاجران زخمی و دستان بسته در جزیرۀ لسبوس پیدا شد

دزدی اموال توأم با خشونت


به گفته کمیسیون ملی حقوق بشر یونان، در سال ۲۰۲۰، حدود ۹۳ درصد از مهاجران اخراج شده، با سرقت اموال شان روبرو شده‌اند.

اوا کاس، کارشناس دیدبان حقوق بشر به روزنامه اسپانیایی گفت که دزدی تیلفون و پول مهاجران با این هدف انجام می‌شود که آن‌ها را از تلاش دوباره برای آمدن به مرز یونان منصرف کنند: «وقتی شما تیلفون یک مهاجر را می‌گیرید به این معنی است که تمام مدارک و اسناد را از او گرفته‌اید. وقتی پول آن‌ها بگیرید، زندگی شان را دشوار می‌کنید.»

این در حالیست که سرقت اموال مهاجران معمولأ با خشونت همراه است. به گفته دیدبان حقوق بشر، ۸۰ درصد مهاجران عقب رانده شده از مرزهای یونان، هدف خشونت مقام‌های مرزی قرار گرفته‌اند.

به گفته شماری از مهاجران، آنها هنگام رانده شدن به سوی آب‌های ترکیه، مورد لت و کوب یا توهین قرار گرفته‌اند و در چندین مورد هم مقام‌های ترکیه آنان را برهنه در مرز رها کرده‌اند.

در همین مورد: یونان: ترکیه مهاجران را برهنه و مجبور به عبور از مرز کرد

اما با وجود این اقدامات خشونت آمیز و غیرقانونی، شمار مهاجران در مرزهای یونان در سال گذشته همچنان افزایش یافته و به ۱۸ هزار و ۷۷۵ تن رسیده بود.

 

در همین زمینه