آگست ۲۰۲۱ رسیدن افغان های تخلیه شده از افغانستان به امارت متحده عربی (عکس آرشیف)
آگست ۲۰۲۱ رسیدن افغان های تخلیه شده از افغانستان به امارت متحده عربی (عکس آرشیف)

سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز چهارشنبه مقامات امارات متحده عربی را متهم کرد که بیش از ۲۷۰۰ تن از افغان‌های انتقال داده شده به این کشور را بیش از ۱۵ ماه است که در «بازداشت خودسرانه» نگهداری می‌کند.

با تصرف قدرت توسط طالبان در ماه آگست ۲۰۲۱، هزاران افغان به هدف انتقال به کشورهای غربی به امارات متحده عربی برده شدند. در حالی که شماری از این افغان ها به امریکا و دیگر کشورهای غربی انتقال داده شده اند، بیش از ۲۰۰۰ تن آن ها هنوز هم در این کشور عربی انتظار می‌کشند.

دیده بان حقوق بشر در گزارشی گفته است که بسیاری افغان های تخلیه شده که در یک شهرک در امارات متحده جابه جا شده اند، از افسردگی و بیماری های روانی رنج می برند. براساس این گزارش، این افراد به مشاوران حقوقی و خدمات مناسب آموزشی برای کودکان شان نیز دسترسی ندارند.

این گزارش در مورد تاسیسات ابوظبی که افغان های تخلیه شده در آن زندگی می‌کنند نوشته است: «شرایط زندگی در اینجا شدیداً وخیم شده است و باشندگان از ازدحام زیاد، خراب شدن زیرساخت ها و موجودیت حشرات خبر می‌دهند.»

گزارش گفته است که دیده بان حقوق بشر از وزارت های داخله و خارجه امارات متحده عربی خواهان ابراز نظر در این مورد شده است، ولی هیچ پاسخی دریافت نکرده است. 

براساس این گزارش، وزارت خارجه ایالات متحده که روند جابجایی افغان ها را به پیش می برد، در نامه ای به دیده بان حقوق بشر گفته است که تعهدات ایالات متحده به انتقال افغان های واجد شرایط به شمول آن هایی که در ابوظبی به سر می‌برند، پابرجا است.

مرتبط:تظاهرات افغان‌های تخلیه شده در ابوظبی

مقامات امارات متحده عربی قبلاً گفته بودند که این کشور میزبانی موقت از هزاران مهاجر افغان را که را بعد از تسلط طالبان بر کابل در اگست ۲۰۲۱ تخلیه شده بودند، پیشکش کرده بودند.

این مقامات گفته بودند که امارات متحده عربی متعهد شده بود تا افغان های تخلیه شده مصئون، امن و با عزت زندگی کنند و ابوظبی با سفارت ایالات متحده در مورد اسکان مجدد آن ها کار می کند.

یکی از طیاره‌ها در حال انتظار شهروندان افغانستان به امارات متحده عربی در ماه سپتمبر سال ۲۰۲۱
 Bilal Guler / Anadolu Agency
یکی از طیاره‌ها در حال انتظار شهروندان افغانستان به امارات متحده عربی در ماه سپتمبر سال ۲۰۲۱
Bilal Guler / Anadolu Agency

افراد تخلیه شده در شهر بشردوستانه امارات و شهر کارگران تصمیم، اسکان داده شدند و در نهایت بسیاری آن ها برای اسکان مجدد به ایالات متحده امریکا و کانادا و بعضی از کشورهای دیگر منتقل شدند.

بین ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ افغان که تا ماه جنوری واجد شرایط اسکان مجدد در هیچ کشوری شناخته نشدند، براساس این گزارش «در بازداشت خودسرانه» به سر می‌برند.

جوی شیا، پژوهشگر دیده بان حقوق بشر گفت: «مقامات امارات هزاران پناهجوی افغان را به مدت ۱۵ ماه در یک مکان تنگ با شرایط سخت و بدون هیچ پیشرفتی در دوسیه مهاجرتی، در بازداشت نگهداشته اند.»

۱۶ تن از این افغان ها در اواخر سال گذشته در مصاحبه با دیده بان حقوق بشر گفته بودند که نمی توانند آزادانه محل اقامت شان را ترک کنند. آنان گفته بودند که در هنگام مراجعه به شفاخانه و یا خرید از تنها فروشگاهی که اجازه خرید دارند، محافظان امنیتی آنان را از نزدیک دنبال و نظارت می‌کنند.

بیشتر بخوانید:مهاجران افغان در ایالات متحده با بی‌سرنوشتی روبرو هستند

گزارش گفته است که مقامات امارات قوانین بین المللی و رهنمودهای ملل متحد در مورد برخورد با پناهجویان و مهاجران را رعایت نمی کنند و آنان را به «صورت خودسرانه» در بازداشت نگه می‌دارند.

امارات متحده عربی عضویت کنوانسیون مهاجرت سازمان ملل را ندارد.

دیده بان حقوق بشر از امارات متحده عربی خواسته که این افغان ها را فوراً آزاد کند، آن ها را بگذارد به پروسه «منصفانه و انفرادی» درخواست محافظت و پناهندگی خود ادامه بدهند و اجازه بدهد که این افغان ها تا زمان ختم پروسه پناهندگی شان در هر جایی که می‌خواهند زندگی کنند.

ایالات متحده بیش از ۸۸ هزار افغان را در جریان خروج نیروهایش از افغانستان تخلیه و در کشورهای دیگر جابجا کرد. هزاران تن از آنانی که با ایالات متحده کار کرده بودند، هنوز در افغانستان به سر می برند و منتظر طی مراحل ویزای مخصوص مهاجرتی هستند.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه