شمار مهاجران خوردسال و بدون همراه در ایتالیا افزایش یافته است./عکس: ANSA/Polizia Di Stato
شمار مهاجران خوردسال و بدون همراه در ایتالیا افزایش یافته است./عکس: ANSA/Polizia Di Stato

از آغاز سال جاری میلادی، تقریبا ۲ هزار مهاجر و پناهجوی زیر سن بدون خانواده های شان به ایتالیا رسیده اند که این شمار نسبت به اوائل سال ۲۰۲۲ تقریبا سه برابر شده است.

کارلا گارلاتی، «اومبودس من» برای کودکان و نوجوانان روز سه شنبه (۱۴ مارچ) گفت، در حالی که شمار مهاجرانی که به ایتالیا می رسند، در حال افزایش است، برای کمک به پناهجویان زیر سن و بدون همراه به شمار بیشتری از سرپرستان رضاکار نیاز است. «اومبودس من» به فرد یا نهاد بی طرفی گفته می شود که وظیفه رسیدگی به نقض حقوق قشرمشخصی از جامعه را به عهده می گیرد.

گارلاتی با تاکید از شهروندان خواست که برای کار به عنوان سرپرست قانونی داوطلب شوند. او همچنین گفت که باید برای به عهده گیری این وظیفه « بیشتر تبلیغ شود، به خصوص در مناطقی که مهاجران به آن جا می رسند».

بیشتر بخوانید: دیدبان حقوق بشر از اخراج مهاجران زیرسن از فرانسه به ایتالیا انتقاد کرد

شمار مهاجران زیر سن در ایتالیا رو به افزایش است

از آغاز سال، ۱۹۵۶ پناهجوی خوردسال و بدون همراه به ایتالیا رسیده اند. به این ترتیب شمار آن ها نسبت به همین دوره زمانی در سال گذشته تقریبا سه برابر شده است. در آن زمان تعداد آن ها به ۷۳۷ تن می رسید.

به گزارش سازمان امدادگر «Save the Children» در طول ده سال گذشته، بیش از ۱۰۰ هزار مهاجر و پناهجوی زیر سن به ایتالیا رسیدند.

براساس جدیدترین گزارش این خانم «امبودس من»، ۳۴۵۷ تن پس از گذراندن دوره های آموزشی لازم که توسط نهادهای دولتی منطقه ای عرضه می شود، از سوی محکمه های ویژه افراد زیرسن به عنوان سرپرستان رضاکار منصوب شدند.

گارلاتی بر نقش «بنیادین» سرپرست های قانونی تاکید کرد و گفت، آن ها شهروندانی هستند که داوطلبانه سرپرستی مهاجران زیر سن و بدون همراه را به عهده می گیرند و در این راستا با سرویس های اجتماعی، مراکز میزبانی، نهادهای محلی مسئول مکاتب، مکاتب، محکمه های ویژه افراد زیر سن و محکمه های کودکان و نوجوانان همکاری می کنند.

کودکان مهاجر و بدون همراه در جزایر قناری اسپانیا، نومبر سال ۲۰۲۰/عکس: Pedro Armestre/Save the Children
کودکان مهاجر و بدون همراه در جزایر قناری اسپانیا، نومبر سال ۲۰۲۰/عکس: Pedro Armestre/Save the Children

این خانم «اومبودس من» در ادامه گفت، درست است که تعداد بسیاری به عنوان سرپرست منصوب شدند، اما با این حال شمارشان برای مقابله «با این پدیده ساختاری» کافی نیست و وضعیت به مرحله ای رسیده که «نباید نادیده گرفته شود». اما او همزمان براین تاکید کرد که شرایط اضطراری نیست. 

به تلاش های بیشتر از سوی نهادهای دولتی و افزایش افراد رضاکار نیاز است

گارلاتی گفت که نهادهای محلی و ولایات خودمختار باید بیشتر تلاش کنند و در این راستا باید تعداد کورس های آموزشی برای سرپرست ها و محکمه ها افزایش پیدا کند تا آن ها سرپرستان قانونی را با سرعت بیشتری منصوب کنند. 

او افزود: «من از همه شهروندان به خصوص باشندگان مناطقی که شمار افراد زیرسن آن جا بیشتر است، می خواهم که برای منصوب شدن به حیث سرپرست درخواست بدهند». 

او افزود: «ما باید تضمین کنیم که این افراد زیرسن از همان حقوقی برخوردار شوند که براساس کنوانسیون بین المللی نوزادان و نوجوانان به هر کودک و نوجوانی تعلق می گیرد». 

بیشتر بخوانید: وضعیت کودکان مهاجر در اروپا بدتر شده است

در ماه سپتمبر ۲۰۲۲، ۱ میلیون یورو برای حمایت از سرپرستان قانونی اختصاص داده شد تا به این وسیله هزینه هایی که آن ها متحمل آن می شوند، تا اندازه ای پوشش داده شود.

همچنین برای سرپرستان قانونی، تحت شرایط ویژه ای که محکمه کودکان تعیین می کند، این امکان وجود دارد که تا ۹۰۰ یورو کمک هزینه دریافت کنند، اما این مبلغ در پایان دوره های پرستی می تواند به آن ها تعلق گیرد و آن هم در صورتی که این دوره بسیار پیچیده و دشوار بوده باشد.

 

در همین زمینه