پس از حمله روسیه به اوکرایین، میلیون ها پناهجو  به آلمان و کشورهای دیگر اتحادیه اروپا فرار کردند/عکس: Rojtek Radwanski/
پس از حمله روسیه به اوکرایین، میلیون ها پناهجو به آلمان و کشورهای دیگر اتحادیه اروپا فرار کردند/عکس: Rojtek Radwanski/

شمار پناهجویانی که به آلمان می آیند، در حال افزایش است. حالا ایالات به خاطر این وضعیت هشدار داده اند و از حکومت فدرال خواستند که در زمینه مهاجرت سیاست سختگیرانه تری اعمال کند.

با توجه به شمار رو به افزایش پناهجویان، ایالات آلمان با إصرار خواهان تسهیل اخراج اشخاصی هستند که حق اقامت در این کشور را ندارند.

در قطعنامه کنفرانس نخست وزیران ایالات آلمان که روز پنجشنبه در برلین نشر شد، آمده است، حکومت فدرال باید تلاش هایش را شدت بخشد و با کشورهای مبدا در مورد بازپس گیری شهروندانشان به توافق برسد.

بیشتر بخوانید: آلمان: میزان تقاضای پناهندگی در سال ۲۰۲۲ به بالاترین سطح رسید

اشتفان وایل، نخست وزیر ایالت نیدرزاکسن اعلام کرد، کشورهای مبدا تا به حال در اغلب موارد از پذیرش مجدد اشخاصی که حق اقامت ندارند، خودداری می کنند. به گفته او به این خاطر قرار است در کنفرانس حکومت فدرال با سران ایالات که به تاریخ ۱۰ ماه می با حضور اولاف شولتس، صدراعظم آلمان فدرال برگزار می شود، در مورد پیدا کردن راه هایی برای «کاهش شمار انسان هایی که به نزد ما می آیند، در حالی که در نهایت حق آن را ندارند» بحث و گفتگو صورت گیرد.

وایل بر حق ابتدایی پناهندگی در آلمان تاکید کرد، اما افزود: «...ما باید بتوانیم در وضعیتی باشیم که براین چالش واقعا غلبه کنیم».

میشائل کریچمر، نخست وزیر زاکسن گفت: «شمار افرادی که به آلمان می آیند باید به شدت کاهش یابد و فقط حکومت فدرال است که می تواند به آن رسیدگی کند». او افزود، امنیت مرز بیرونی اتحادیه اروپا بین بلغاریا و ترکیه باید تامین شود، «همچنین با حصار».

در قطعنامه کنفرانس نخست وزیران ایالات آمده است، کنترول و محافظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا باید کارآمدتر شود. افزون براین هدف باید ایجاد یک سیستم تقسیم مهاجران در اروپا برپایه همبستگی باشد.

بیشتر بخوانید: یک سیاستمدار ارشد در آلمان: اخراج پناهجویان ردشده باید افزایش یابد

تورینگن اعلام کرد، سیاست اروپایی پناهجویان و مهاجرت باید به گونه ای انکشاف داده شود که مهاجرت قانونی و تنظیم شده ممکن شود، بدون این که جان کسی به خطر بیافتد.

هزینه های پناهجویان

افزون براین ایالات از حکومت فدرال خواهان افزایش قابل توجه کمک های مالی هستند تا به این وسیله بتوانند به شمار زیاد پناهجویان رسیدگی کنند.

در قطعنامه کنفرانس نخست وزیران آمده است، ایالات و نواحی باید بتوانند با اطمینان بیشتری برنامه ریزی کنند. به گفته نخست وزیران ایالات آلمان، کمک های مالی حکومت فدرال با توجه به افزایش شمار پناهجویان أصلا کافی نیست. به این خاطر باید در کنفرانسی که به تاریخ ۱۰ ماه می با حضور شولتس، صدراعظم آلمان برگزار می شود، در زمینه اشتراک دائمی حکومت آلمان فدرال نیز بحث و گفتگو انجام شود. 

بیشتر بخوانید: گزارش: هزاران مهاجر اخراج شده از آلمان دوباره به این کشور برگشته اند

وایل، نخست وزیر ایالت نیدرزاکسن نیز گفت، در حالی که کمک های مالی حکومت فدرال کاهش یافته است، اخیرا هزینه هایی که حکومت فدرال باید به نواحی بپردازد، شدیدا افزایش یافته است. او خواهان افزایش کمک حکومت فدرال شد، هم برای اسکان پناهجویان و هم برای اشخاصی که از اوکرایین به این جا می آیند.

هم وایل و هم هندریک ووست، همتای او از ایالت نورد راین وستفالن خواهان این شدند که حکومت فدرال نیمی از هزینه هایی را به عهده گیرد که با پذیرش پناهجویان و شهروندان اوکرایینی ایجاد می شود.

 

در همین زمینه