قایق مهاجران در کانال مانش. عکس: رویترز
قایق مهاجران در کانال مانش. عکس: رویترز

پنج عملیات نجات در کانال مانش بین روز های شنبه و دوشنبه انجام شد. در مجموع ١٨٩ مهاجر که تلاش می‌کردند از سواحل فرانسه به بریتانیا برسند به فرانسه بازگردانده شدند.

پرفکتور مانش و دریای شمال فرانسه به روز دوشنبه اعلام کرد که ۴٩ تن در سواحل گرند-فورت فیلیپ، در حدود بیست کیلومتری شهر کاله نجات یافتند.

به گفته این منبع، روز قبل در دو عملیات جداگانه، اوایل صبح ٢٥ تن از جمله دو تن که در حالت هیپوترمی قرار داشتند نجات یافتند. نجات یافته‌گان سپس به بندر کاله بازگردانده شده و به پلیس تحویل داده شدند. در مرحله دوم ۴٠ مهاجر نجات داده شده و تحت مراقبت قرار گرفتند. عملیات دوم در اواسط پس از ظهر همان روز انجام شد.

روز شنبه ١٨ مارچ، ٢۴ تن در دریا نجات یافتند. به گفته پرفکتور، پس از دو ساعت تحقیق، یک قایق دیگر در دریا به مشکل مواجه شده بود که توسط یک کشتی تجاری شناسایی شد.٥١ مهاجر در آن سوار بودند.

مرتبط: مبارزه با مهاجرت غیرقانونی: بریتانیا بیش از ۵۴۰ میلیون یورو به فرانسه کمک خواهد کرد

کانال مانش یکی از پرازدحام ترین کانال تجارتی در جهان است. ترین بخش‌های جهان است. شرایط آب و هوای آن اغلب دشوار است. به گفته پرفکتور سفر کردن از راه این کانال توسط قایق های ناامن و پر بار بسیار خطرناک است.

این در حالی است که عملیات نجات در کانال مانش تقریبا به گونه روزانه ادامه دارد.

قانون جدید مهاجرت

این عملیات نجات چند هفته پس از ارائه قانون محدود کننده مهاجرت توسط مقامات بریتانیایی صورت می‌گیرد، به ویژه، ممنوعیت درخواست پناهندگی برای کسانی که به گونه غیرقانونی وارد کشور شده است را فراهم می‌کند. این تصمیم اخیر دولت انگلستان توسط بسیاری ازسازمان ها "غیر انسانی" تلقی شده است.

بیشتر بخوانید: بریتانیا طرح قانون سختگیرانه تری را علیه مهاجرت غیرقانونی اعلام کرد

هدف این قانون پایان دادن به گذرگاه مهاجران از راه کانال مانش، از فرانسه به خاک بریتانیا است. از چند سال به اینسو عبور مهاجران با قایق های کوچک از کانال مانش افزایش یافته است.

به گفته مقامات انگلستان، بیش از ۴٥ هزار مهاجر در سال ٢٠٢٢ وارد سواحل کشور شده اند. از آغاز سال روان تاکنون ٣١٥٠ مهاجر از فرانسه به سواحل انگلستان رسیده اند.

 

در همین زمینه