نوروز در افغانستان زیر اداره طالبان
نوروز در افغانستان زیر اداره طالبان

با وجود این که طالبان جشن نوروز را غیراسلامی خوانده و به مردم «توصیه» نموده اند که از تجلیل این مناسبت خودداری کنند، مردم به شکل بسیار کم‌رنگ این جشن را برگزار کردند.

جشن اصلی نوروز که با برافراشتن جهنده سخی در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ با حضور مهمانان داخلی و خارجی برگزار می شد، امسال برگزار نشد.

قربان، باشنده شهر مزارشریف می گوید که نیروهای طالبان صبح امروز سرک های روضه مبارک را به روی مردم بستند و مانع برگزاری این مراسم شدند.

اما در کابل این مراسم توسط مردم و به شکل کوچک برگزار شد. نقیب الله عظیمی، مسئول کلب پهلوان ناصر در کابل گفت که بدون کدام برنامه رسمی، صبح امروز پهلوانان از نقاط مختلف شهر کابل در کارته سخی جمع شدند و جهنده سخی را برافراشتند.

عظیمی گفت: «صدها نفر در کارته سخی کابل جمع شدند. ما پهلوانان ساعت ۷ صبح جهنده را بالا کردیم و رسماً جشن نوروز را آغاز نمودیم.»

مردم در ولایت های بامیان و هرات نیز مراسم جهنده بالا را به شکل محدود اجرا کردند و طالبان به آنان گفتند که نوروز را در خانه های شان جشن بگیرند.

یک باشنده بامیان به نام محمد گفت که طالبان روز گذشته به آن ها گفته بودند که مراسم نوروز را بدون برنامه های فرهنگی و هنری برگزار کنند. او افزود: «صبح امروز جهنده میرهاشم را بدون حضور مردم برافراشتیم. مردم در خانه های شان جشن گرفتند. طالبان مانع تجمع مردم شدند.»

کمپاین طالبان علیه نوروز

محمد صادق عاکف، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان به دویچه وله گفت که کارمندان این وزارت در ولایت ها به مردم «توصیه» نموده اند که جشن نوروز را برگزار نکنند، به خاطری که جواز شرعی ندارد.

عاکف گفت: «فقط همکاران ما به مردم توصیه کرده اند، کسی را تهدید نکرده اند. مردم اختیار دارند که شرکت می کنند یا نمی کنند، اما جشن مسلمین، عید قربان و عید سعید فطر می باشد.»

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در عین زمان ویدیوهای از عالمان دین و کارمندان این وزارت را نشر کرده است و علیه جشن نوروز تبلیغات کرده است.

مولوی محمد یحیی عارف، عالم دین و کارمند وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در یکی از این ویدیوها می گوید: «جشن نوروز حرام است، ناجایز است، خارجی است، جشن مجوسی است، خلاف دین مبین اسلام است، خلاف قرانکریم است و خلاف فقه حنفی است.»

در سال های گذشته، صدها نفر در پارک های تفریحی، تپه ها و کوه ها جمع می شدند، از سرسبزی و طبعیت لذت می بردند و خوشی های شان را با یکدیگر شریک می ساختند. علاوه بر این، روز اول حمل رخصتی رسمی بود و جشن دهقان برگزار می شد.

کارمندان اداره امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ولایت دایکندی و شماری از ولایت های دیگر، با فرستادن مکتوب از مردم خواسته اند که در جشن نوروز شرکت نکنند و با هر کسی که جشن نوروز را برگزار کند، برخورد می شود.

پیش از تصرف قدرت توسط طالبان، افغانستان شامل کشورهای منطقه بود که به صورت رسمی نوروز را جشن می گرفتند و مقام های کشورهای منطقه در این جشن شرکت می کردند.

مجمع عمومی ملل متحد در سال ۲۰۱۰ با تصویب قطعنامه ای ۲۱ مارچ را به عنوان روز جهانی نوروز به رسمیت شناخت.

شماری از مقام های کشورهای خارجی و مسئولین حکومت پیشین افغانستان، نوروز را برای مردم تبریک گفته و به اتحاد و همدلی و مذاکره تاکید کرده اند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، در پیام تبریکی نوروز به انتقاد از طالبان پرداخته و در یک پیام صوتی گفته است: «سیاست خشک و کورکورانه را که به شکل رسمی به نام اسلام روی دست گرفته اند، تنها به سرکردگان آنها بر نمی گردد بلکه باور کلی آنان به همین اصل استوار است و می خواهند با اعمال آن، یک نظام مبهم را بر جامعه مبتلا به فقر اقتصادی و فکری تحمیل و افغان ها را در یک اطاعت خشک نگهدارند.»

غنی در این پیام خود به گفتمان ملی تاکید کرده و گفته است که یگانه راه رسیدن به صلح و و ثبات در افغانستان، مذاکره و گفتگو می باشد.

انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در پیامی به مناسبت نوروز گفته است که نوروز فرصتی است برای همه تا با ارزش های صلح، گفتگو و همبستگی آن هدایت شوند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در مراسم جشن نوروز که در کاخ سفید برگزار شد، گفت که جشن نوروز در سراسر جهان از سوی میلیون ها نفر به گونه متفاوت جشن گرفته می شود و ریشه نوروز به ایران باستان و کابل برمی گردد. او افزوده است: «افتخار داریم که میزبان یک سنت ملی جدید هستیم، اولین پذیرایی نوروزی در کاخ سفید برگزار می شود.»

 برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه