آلمان، سال ۲۰۲۱، گروهی از پناهجویان به میدان هوایی هانوفر رسیدند/عکس: Julian Stratenschulte/dpa/picture-alliance
آلمان، سال ۲۰۲۱، گروهی از پناهجویان به میدان هوایی هانوفر رسیدند/عکس: Julian Stratenschulte/dpa/picture-alliance

بر اساس گزارش یک روزنامه آلمانی، مدت رسیدگی به درخواست های پناهندگی در آلمان افزایش یافته است و به طور مثال متقاضیان افغان باید به صورت متوسط ۹،۱ ماه تا زمان دریافت پاسخ انتظار بکشند.

در گزارش روزنامه آلمانی «نویه اوسنابروکر سایتونگ» (شماره روز پنجشنبه) آمده است، در سال گذشته رسیدگی به درخواست های پناهندگی به صورت متوسط ۷،۶ ماه به طول می انجامید که یک ماه بیشتر از ۲۰۲۱ بوده است.

روزنامه نامبرده این اطلاعات را از پاسخ وزارت داخله آلمان فدرال به سوال کلارا بونگر، نماینده حزب چپ در پارلمان این کشور به دست آورده است.

بیشتر بخوانید: چرا رقم درخواست‌های پناهندگی در سال ۲۰۲۲ در آلمان افزایش یافت؟

در ادامه این گزارش دلیل احتمالی آن، روند رو به افزایش شمار پناهجویان در آلمان عنوان شده است.

براین اساس اصولا براساس قوانین اروپا، رسیدگی به درخواست های پناهندگی باید معمولا در طول شش ماه به پایان برسد. اما در حاضر طول این دوره به صورت متوسط دوباره به سطح قبل از همه گیری کرونا رسیده و از زمان ارائه درخواست تا زمان تصمیم گیری معمولا ۷،۵ ماه می گذرد. 

در ادامه این گزارش آمده است، دو سال بعد زمان مدت رسیدگی به درخواست پناهندگی به ۸،۳ ماه افزایش یافته است. دلیلش این است که روند کاری ادارات دولتی به خاطر همه گیری کرونا کُندتر بوده و برخی اوقات آن ها اصلا هیچگونه پاسخی به متقاضیان نفرستاده اند.

افزون براین، مدت زمان این پروسه به کشورهای مبدا پناهجویان نیز بستگی دارد و با توجه به این که هرکدام از آن ها از چه کشورهایی هستند، متفاوت است.

براین اساس، طولانی ترین مدت را باید پناهجویان نایجریایی انتظار بکشند. رسیدگی به درخواست های آن ها به صورت متوسط کمی بیشتر از یک سال (۱۲،۳ ماه) به طول می انجامد.

بیشتر بخوانید: ورود غیر مجاز به آلمان در ماه فبروری افزایش یافته است

پناهجویان از کشورهای افریقایی دیگر مانند سومالیا (۱۱،۱ ماه) و غنا (۱۰،۷ ماه) نیز در مقایسه با متقاضیان دیگر باید مدت بیشتری را انتظار بکشند.

درخواست کنندگان از افغانستان با وجود چشم انداز خوب برای دریافت پاسخ مثبت، معمولا ۹،۱ ماه باید در انتظار باشند.

 

در همین زمینه