گروهی از  مهاجران محات یافته وارد بندر پوزالو در سیسیل می‌شوند، ۱۳ مارچ ۲۰۲۳. عکس:  رویترز
گروهی از مهاجران محات یافته وارد بندر پوزالو در سیسیل می‌شوند، ۱۳ مارچ ۲۰۲۳. عکس: رویترز

نگهبانان ساحلی ایتالیا در دو عملیات جداگانه نزدیک به ۷۵۰ مهاجر را از آب‌های جنوبی این کشور در دریای مدیترانه نجات دادند. اندکی قبل از این عملیات نجات، در حادثه غرق شدن یک کشتی حامل مهاجران که از تونس حرکت کرده بود، ۵ تن جان دادند و ۳۳ تن دیگر ناپدید شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز پنجشنبه حدود ۲۹۵ تن از مهاجران در سواحل شرقی کالابرا از یک کشتی ماهیگیری نجات داده شدند. در یک عملیات دیگر، نگهبانان ساحلی ۴۵۰ مهاجر را از یک کشتی ماهیگیری در جنوب سیسیل نجات دادند.

نگهبانان ساحلی گفتند که کشتی دوم در وضعیت نامناسبی قرار داشت و با کمک آژانس حفاظت از مرزهای اروپا نجات داده شد.


این در حالیست که در ماه فبروری گذشته یک کشتی حامل حدود ۲۰۰ مهاجر، که بیشتر شان افغان‌ها بودند، در نزدیکی ساحل کالابرا در دریا چند پارچه و غرق شد. در این حادثه ۸۶ تن جان دادند. کشتی یاد شده از ازمیر حرکت کرده بود.

در همین زمینه: ایتالیا: شمار قربانیان کشتی غرق شده در کروتونه به ۸۶ تن رسید

در ماه‌های اخیر جیورجیا ملونی، نخست وزیر راست افراطی ایتالیا سختگیری برای جلوگیری از عملیات نجات مهاجران در دریا را تشدید کرده است. بر بنیاد یک تصمیم جدید در ماه جنوری امسال، کشتی‌ها نجات موظف هستند بعد از یک عملیات نجات در دریا به بندر برگردند؛ بدون آن که منتظر بمانند هشدار جدیدی را دریافت کنند.

عملیات نجات روز پنجشنبه همزمان با دیدار رهبران فرانسه و ایتالیا در بروکسل انجام شد. به گزارش قصر الیزه، امانوئل مکرون و جیورجیا ملونی در باره فرصت‌های همکاری از جمله در زمینه مهاجرت گفت‌و‌گو کردند.

از ماه نومبر سال ۲۰۲۲ که ایتالیا از پدیرفتن ۲۳۰ مهاجر کشتی اوشین ویکنگ در بنادر خود خودداری کرد، روابط فرانسه و ایتالیا به سردی گرائیده است.

 

در همین زمینه