مهاجران افغان که از کابل به بریتانیا انتقال داده شده اند / عکس از  رویټرز، آگست ۲۰۲۱
مهاجران افغان که از کابل به بریتانیا انتقال داده شده اند / عکس از رویټرز، آگست ۲۰۲۱

طبق یک گزارش، هزاران پناهجوی افغان که در هوتل‌های بریتانیا اسکان داده شده اند، باید به زودی محل اقامتشان را ترک کنند. قرار است آنها در جاهای دیگری اسکان داده شوند.

روزنامه «تایمز» روز سه شنبه گزارش داده است که قرار است تا اخیر سال روان میلادی حدود ۹۰۰۰ مهاجر افغان که بعد از انتقال از افغانستان در هوتل‌ها به سر می‌برند، محل اقامت شان را ترک کنند. این افغان‌ها به دنبال تصرف قدرت توسط به بریتانیا انتقال داده شدند.

در گزارش آمده است که برای تخلیه برخی از این هوتل‌ها تنها چند هفته وقت باقی مانده است. قرار است حکومت بریتانیا روز سه شنبه یک بیانیه رسمی در این رابطه نشر کند.

دلیل این اقدام یک طرح حکومت محافظه کار است که بیش از ۵۰ هزار پناهجوی ساکن در هوتل‌ها را در جاهای دیگری اسکان دهد. هزینه اسکان پناهجویان در هوتل‌ها در بریتانیا همواره مورد مشاجره بوده است.

بر اساس گزارش «تایمز» قرار است به این افغان‌ها محل اقامت دیگری پیشنهاد شود. اما در گزارش آمده است که اگر این مهاجران افغان اقامتگاه‌های پیشنهاد شده را نپذیرند، ممکن در معرض خطر بی‌سرپناه شدن قرار بگیرند.

بعد از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان در نیمه آگست سال ۲۰۲۱ میلادی بریتانیا و دیگر کشورهای غربی شماری از کارمندان محلی افغان را تخلیه کردند. با آنهم شمار زیادی خارج شده نتوانستند و در افغانستان باقی ماندند.

یک منبع حکومت بریتانیا که نخواست نامش فاش شود، به روزنامه «تایمز» گفته است یک بسته حمایتی برای این مهاجران افغان زیر کار است تا بتوانند برای خود در این کشور آینده‌ای بسازند. بر بنیاد این گزارش احتمالا پایگاه‌های نظامی در اسکامپتون و اسکس برای اسکان آینده پناهجویان در نظر گرفته شده است.

حکومت بریتانیا در نظر دارد با یک قانون جدید امکانات درخواست پناهندگی در بریتانیا را به شدت محدود کند. براساس این طرح، کسانی که در آینده به شکل غیرقانونی وارد بریتانیا می‌شوند، برای یک ماه در بازداشت نگهداری شده و سپس به کشورهای خود شان یا کشورهای سومی مانند روناندا فرستاده شوند.

برگرفته از رسانه همگکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه