در سال ۲۰۲۱ هزاران مهاجر سعی کردند از طریق بلاروس و ورود به کشورهای پولند، لیتوانیا یا لتونی وارد اتحادیه اروپا شوند/عکس:  Oksana Manchuk / picture alliance
در سال ۲۰۲۱ هزاران مهاجر سعی کردند از طریق بلاروس و ورود به کشورهای پولند، لیتوانیا یا لتونی وارد اتحادیه اروپا شوند/عکس: Oksana Manchuk / picture alliance

لیتوانیا می خواهد به خاطر نگرانی از افزایش عبور غیرقانونی مهاجران از مرزها ازطریق بلاروس، محافظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا را تقویت کند. قرار است این اقدام در طول نشست ناتو انجام شود.

این کشور حوزه دریای بالتیک که عضویت اتحادیه اروپا و ناتو را دارد، می خواهد نه فقط از نیروهای نظامی ملی بلکه از آژانس محافظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا «فرانتکس» نیز کمک بخواهد.

قرار است این اقدام در جریان نشست ناتو انجام شود که در روزهای ۱۱ و ۱۲ جولای در ویلنیوس، پایتخت لیتوانیا برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید: اجساد مهاجران بار دیگر در منطقه مرزی پولند پیدا شدند

اگنه بیلوتایت، وزیر داخله لیتوانیا روز دوشنبه دراین باره گفت، هدف تقویت محافظت از مرزها است تا به این وسیله از تحریکات احتمالی جلوگیری شده و «سرازیری احتمالی مهاجران» مهار شود. او پیش از آن با هانس لیتنس، رئیس فرانتکس، از مرز با بلاروس دیدار کرده بود.

این خانم وزیر درادامه گفت، لیتوانیا با پولند و لتونی نیز در مورد کمک برای محافظت از مرزها تبادل نظر کرده است. 

به گفته وزیر داخله این کشور، نهاد محافظت از مرزها در لیتوانیا در حال حاضر توسط ۱۸ کارمند فرانتکس حمایت می شود.

بیشتر بخوانید:اجساد پیدا شده در جنگل: سازمان ها از ناپدید شدن مهاجران در مرز لیتوانیا و بلاروس ابراز نگرانی می‌کنند

لیتنس، رئیس فرانتکس به این سوال که آیا شمار پرسونل این آژانس در لیتوانیا افزایش می یابد، پاسخ مشخصی نداد.

اما به گزارش رسانه های لیتوانیا، فرانتکس می خواهد تا جایی که برایش امکان دارد، درخواست لیتوانیا برای کمک را برآورده کند.

لیتوانیا یک مرز تقریبا ۶۸۰ کیلومتری با بلاروس دارد. در اواخر تابستان و خزان سال ۲۰۲۱ هزاران سعی کردند از بلاروس به اتحادیه اروپا راه یابند.

بیشتر بخوانید: وضعیت فوق العاده در مرز میان لتونی و بلاروس دوباره تمدید شد

اتحادیه اروپا الکساندر لوکاشینکو، حکمران بلاروس را متهم می کند که مهاجران را به صورت سازمان دهی شده از مناطق بحرانی به مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا انتقال داده است. اما از سال ۲۰۲۱ تا به حال ارقام شدیدا کاهش یافته اند.

 

در همین زمینه