صحنه ای از عملیات پولیس ایتالیا برعلیه قاچاقبران انسان در کاتانیا. عکس: انسا
صحنه ای از عملیات پولیس ایتالیا برعلیه قاچاقبران انسان در کاتانیا. عکس: انسا

مقامات ایتالیا روز چهارشنبه اعلام کردند که گروهی از قاچاقبران انسان را که در حال انتقال مهاجران به کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه بودند، بازداشت کرده‌اند. به گفته پولیس حدود ۲۵ فرد منظون گرفتار شده است.

پولیس ایتالیا در شهر کاتانیا که در جزیره سیسیلی قرار دارد، حدود ۲۵ فرد منظون به قاچاق انسان و همدستانشان را بازداشت کرد. 

مقامات ایتالیایی همچنان گفتند که شبکه ای متشکل از حداقل ١٧ قاچاقبر را که اکثراً از کشورهای جنوب صحرای افریقا بودند، توسط پلیس ایتالیا برچیده شده است. این گروه سفر مهاجرت غیرقانونی صد ها تن را به ویژه به فرانسه سازمان دهی کرده است.

براساس این گزارش بیشتر افراد مظنون از کشورهای ساحل عاج و یا گینه هستند.

پولیس روز چهارشنبه اعلام کرد که افراد بازداشت شده عضویت یک سازمان خارجی را دارند که مهاجران را از افریقا عمدتا به ایتالیا و کشور های دیگر اتحادیه اروپا می رساندند. 

پلیس ایتالیا در بیانیه ای اعلام کرد که در نتیجه چندین عملیات، دو شهروند مالی و بورکینافاسو، چهار تن از گینه و یازده تن دیگر از ساحل عاج را به اتهام قاچاق مهاجران بازداشت کرده است.

در بیانیه مطبوعاتی آمده است که این افراد با گروه های دیگری در کشورهای افریقایی مانند لیبیا، گینه، ساحل عاج، تونس و مراکش ارتباط داشتند. همه بازداشت شدگان در ایتالیا زندگی می‌کردند.

بیشتر بخوانید: پولیس یونان یک باند قاچاقبران را متلاشی کرد

پولیس در ادامه گفت که افراد مظنون به قاچاق انسان، هرکدام از مراحل مهاجرت را دقیقا سازمان دهی می‌نمودند.

آن ها به هم وطنانشان در قبال یک مبلغ کلی "یک بسته کامل مسافرتی" را در اختیار می‌گذاشتند. هزینه ها بین ۲۰۰ تا۱۲۰۰ یورو درخواست می‌شده است.

کمک برای عبور از مرز، تهیه اسناد جعلی و همچنین محل سکونت و رسیدگی در طول مراحل مختلف سفر شامل این بسته مسافرتی بوده است.

افزون برای، بازرسان با شنود گفتگوهای تیلفونی متوجه شدند که برخی از زنان در معرض سواستفاده جنسی قرار گرفته بودند.

این سازمان شاخه های متعددی را در چندین منطقه ایتالیا و در فرانسه اداره می کرد.

بیشتر بخوانید: ایتالیا می خواهد در برابر قاچاقبران انسان با قوانین شدیدتر عمل کند

تحقیقات پولیس به خاطر شکایت یک فرد خوردسال به جریان افتاد که از یک سکونت‌گاه ویژه مهاجران فرار کرده بود تا به کمک یک سازمان خود را به فرانسه برساند.

افراد مظنون در برخی کشورهای افریقایی مستقیما با مهاجران ارتباط برقرار می‌کردند.

همه ساله بسیاری از مهاجران از جمله افغان ها تلاش می‌کنند از شهرهای مرزی ایتالیا یا از طریق کوه های آلپ به فرانسه بیایند. تعدادی از آنها در این جاده خطرناک جان خود را از دست داده اند.

 

در همین زمینه