آلمان متعهد شد که گروهی از پناهجویان دیگر را از قبرس می‌پذیرد
 (عکس آرشیف)
آلمان متعهد شد که گروهی از پناهجویان دیگر را از قبرس می‌پذیرد (عکس آرشیف)

رئیس جمهور قبرس در ملاقات با صدر اعظم آلمان بخاطر پذیرش صدها پناهجوی دیگر از این کشور سپاسگزاری کرد. پناهجویان از کشورهای مختلف تلاش می‌کنند که با ورود به قبرس وارد قلمرو اتحادیه اروپا شوند.

قبرس یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که در تناسب به جمعیت‌اش، میزبان رقم بالایی از پناهجویان و مهاجران در سطح این اتحادیه می‌باشد. نیکوس کریستودولیدس، رئیس جمهور قبرس پس از دیدارش با اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان در ۲۵ ماه می سال روان گفت: «ما یک گروه دیگر از ۸۰۰ تا ۹۰۰ نفر دیگر داریم که قرار است در ماه جون در آلمان مسکن گزین شوند.»

مرتبط:حزب سبزهای آلمان با طرح بررسی پرونده پناهندگی در خارج از اتحادیه اروپا مخالفت ندارند

این مقام ارشد جمهوری قبرس از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواست که این روش را دنبال کنند. او افزود که جمهوری قبرس با داشتن ۱.۲ میلیون جمعیت دارای بالاترین رقم مهاجران، در تناسب به نفوس اش است.

نانسی فیزر، وزیر امور داخله فدرال آلمان در هفته گذشته، خواستار قوانین سختگیرانه تر مهاجرت به عنوان بخشی از تلاش‌های مداوم برای اصلاح سیستم پناهندگی اتحادیه اروپا، به منظور محدود کردن مهاجرت به آلمان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا شد. افزون بر این، حکومت آلمان می‌خواهد که یک میکنیسم توزیع عادلانه پناهجویان در سطح اتحادیه اروپا به وجود آید.

کندی در الحاق اعضای خانواده؛ ۱۲ هزار افغان منتظر ویزا اند

تنها در چهار ماه نخست سال روان، حدود ۳۵۰۰ پناهجو وارد جمهوری قبرس شدند. شمار بیشتر این پناهجویان از مسیر شمالی این جزیره که تحت کنترول ترکیه است، وارد شده اند. قبرس در سال ۲۰۰۴ عضو اتحادیه اروپا شد. در سال ۲۰۲۲ حدود ۱۷ هزار مهاجر به گونه غیرمنظم وارد جمهوری قبرس شدند که این رقم در سال ۲۰۲۱ به حدود ۱۲ هزار نفر می‌رسید.

شمار پناهجویان در آلمان به بیشتر از سه میلیون رسیده است

تعهد کنونی برای پذیرش ۹۰۰ مهاجر علاوه بر ۵۰۰ پناهجوی دیگر است که قبلاً از قبرس به آلمان منتقل شده بودند. آلمان اعلام کرد که از پذیرش این افراد، به عنوان بخشی از "میکنیسم همبستگی" در اتحادیه اروپا استقبال می‌کند.

اولین گروه ۴۸ نفری پناهجویان که جزو ۵۰۰ مهاجر پذیرفته شده بودند، در ماه دسمبر سال گذشته وارد آلمان شدند. به دنبال آن، پروازهای دیگر حامل پناهجویان از قبرس به آلمان نیز ادامه یافتند.

 

در همین زمینه