تصاویر پناهجویانی که در چند روز گذشته در مرز بلاروس و پولند گیر افتاده‌اند. عکس:  گروپا گرانیکا
تصاویر پناهجویانی که در چند روز گذشته در مرز بلاروس و پولند گیر افتاده‌اند. عکس: گروپا گرانیکا

گروهی متشکل از ۳۰ پناهجو از جمله کودکان خردسال از چهار روز به اینسو در شرایط ناگوار در مرز بلاروس و پولند به سر می‌برند. یک گروه از فعالان سازمان حقوق بشری از مرز می‌گویند پلیس بلاروس آنها را تهدید کرده که اگر به پولند برنگردند کشته خواهند شد.

آژانس واشنگتن پست روز یکشنبه از طریق یک گروه حقوق بشری نوشت که حدود ۳۰ پناهجو، از جمله کودکان، در خارج از دیوار مرزی پولند گیر افتاده اند، اما همچنان به خاک این کشور متصل هستند. پلیس بلاروس به آنها اجازه بازگشت را نمی‌دهد.

در مرز هر دو کشور، نمایندگان یک گروه حقوق بشری موسوم به "گروپا گرانیکا" می‌گویند که ۱۱ تن از این پناهجویان کودکان هستند و با تهدید جدی پلیس بلاروس در مرز روبرو هستند.

آنها از وضعیت این پناهجویان در مرز ابراز نگرانی کرده و گفتتد که تعدادی از آنها به مشکلات صحی مواجه بوده و تعدادی از کودکان توسط پشه گزیده شده‌اند.

این گروه حقوق بشر گفت: «مقامات بلاروس مهاجران را تهدید می‌کنند که در صورت بازگشت آنها را خواهند کشت و یا سنگباران خواهند کرد. یک زن مورد حمله سگ ها و یک مرد توسط پلیس بلاروس مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.»

به گفته این منبع، پناهجویان گیرمانده در مرز از سوریه، عراق و کنگو هستند. آنها از پولند خواهان درخواست پناهندگی شده‌اند.

خانم مارتا یک فعال حقوق بشر می‌گوید: «اگر این افراد واقعاً متعلق به پلیس مرزی پولند هستند و می‌خواهند درخواست پناهندگی بدهند، باید درخواست پناهندگی آنها پذیرفته شود.»

مرتبط: وزیر داخله آلمان خواهان افزایش ماموران پولیس در مرز با پولند و چک شد

مقامات دولت پولند روز یکشنبه از این پناهجویان دیدن کردند، اما بعداً به خبرنگاران گفتند که تصمیم برای اجازه ورود آنها به این کشور، کار پلیس مرزی است.

هر روز ۱۵۰ پناهجو تلاش می‌کنند تا از مرز عبور کنند

سال گذشته پولند یک دیوار فلزی به طول ۱۹۰ کیلومتر در مرز با بلاروس ساخت تا عبور پناهجویان از آسیا، افریقا و تعدادی از کشورهای دیگر را متوقف کند. پناهجویان از کشورهای دیگر از جمله افغانستان و سوریه تلاش می‌کنند تا از مرزهای بلاروس و پولند عبور کرده و خود را به کشورهای اروپایی برسانند.

بیشتر بخوانید: رقم ورود پناهجویان از طریق پولند به آلمان شدیداً افزایش یافته است

نیروهای مرزی پولند می‌گویند که با وجود ساخت این دیوار، روزانه حدود ۱۵۰ پناهجو با ویزای روسیه تلاش می‌کنند که به گونه غیرقانونی وارد پولند شوند.

اتحادیه اروپا، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس را به تشویق پناهجویان برای رسیدن به کشورهای اروپایی از طریق پولند متهم می‌کند، اما مقامات بلاروس این اتهامات را رد می‌کنند.

 

در همین زمینه