پناه‍‌جویان در برابر مرکز پذیرایی از پناهجوبان در پورت دو لا شاپل در شمال پاریس/ عکس از مهدی شبیل
پناه‍‌جویان در برابر مرکز پذیرایی از پناهجوبان در پورت دو لا شاپل در شمال پاریس/ عکس از مهدی شبیل

در سال ٢٠١٧ در حدود یک صد هزار پناهجو در فرانسه درخواست پناهندگی داده‌اند. در میان افراد ملیت‌های مختلف پناهجو، افغان‌ها بعد از البانیایی‌ها در رده‌ دوم درخواست‌دهندگان قرار داشته‌اند. بنابر آمارهای منتشرشده، سال گذشته بیش از ٨٠ درصد افغان‌ها به عنوان پناهنده پذیرفته شده‌اند.

در سال گذشته، افغان‌ها مانند سال ۲۰۱۶ دومین گروه متقاضیان پناهندگی در فرانسه را تشکیل می‌دادند: طی این سال نزدیک به ٦٠٠٠ درخواست پناهندگی با ٦ درصد افزایش از سوی افغان‌ها ثبت شده بود. بر بنیاد ارقام منتشرشده از سوی اوفپرا، ٨٣ درصد این درخواست‌ها پاسخ مثبت دریافت کرده‌اند.

مقام‌های "سازمان حمایت از پناهجویان و افراد بدون تابعیت در فرانسه" یا اوفپرا (OFPRA) می‌گویند که یکی از دلایل افزایش شمار پناهجویان افغان در سال گذشته در فرانسه این بوده است که شمار زیادی از آنان «دوبلینی» بوده‌اند و از طریق آلمان وارد فرانسه شده‌اند. 

باید گفت که در سال  ٢٠١٧، به جز از افغان‌ها که در رده‌ دوم قرار داشتند، آلبانیایی‌ها با ٧٦٣٠  تقاضای پناهندگی در رده‌ نخست، هائیتی‌ها با ٤٩٣٤ تقاضا در رده‌ سوم، سودانی‌ها با ٤٤٨٦، گینه‌ای‌ها با ٣٧٨٠ و سوری‌ها با ۳۲۴۹ تقاضا در رده‌های چهارم، پنجم و ششم متقاضیان پناهندگی قرار گرفته‌اند.

این آمار کمابیش با آمارهای سال ٢٠١٦ شباهت دارد که در آن آلبانیایی‌ها، افغان‌ها، هائیتی‌ها، سودانی‌ها و سوری‌ها به ترتیب بزرگ‌ترین رقم متقاضیان پناهندگی را تشکیل می‌دادند.

ارقام منتشرشده از سوی اوفپرا نشان می‌دهد که افغان‌ها، سوری‌ها و سودانی‌ها ملیت‌هایی هستند که به ترتیب اول، دوم و سوم، بخت قبولی در فرانسه را داشته‌‌اند. 

در همین زمینه