Vadim Savitsky / Russian Defence Ministry / AFP | ۳۰۰ عضو ارتش خصوصی روسیه در حملات‌ هوایی آمریکا در سوریه کشته و زخمی شده‌اند
Vadim Savitsky / Russian Defence Ministry / AFP | ۳۰۰ عضو ارتش خصوصی روسیه در حملات‌ هوایی آمریکا در سوریه کشته و زخمی شده‌اند

رویترز مدعی شد طی هفته گذشته در حدود ۳۰۰ نفر از پرسنل نظامی و غیرنظامی روسیه که برای یک شرکت خصوصی نظامی این کشور موسوم به "واگنر" در سوریه فعالیت می‌کردند، در اثر بمباران های ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در سوریه کشته و زخمی شده اند. گفته می‌شود بیشتر این تلفات در منطقه دیرالزور بوده است، اما روسیه تنها کشته شدن ۵ فرد غیروابسته به این ارتش این کشور را تائید کرده است.

پزشکی در یکی از بیمارستان های نظامی مسکو که رویترز بعنوان منبع اطلاعاتی خود معرفی می کند و نامش را فاش نکرده است از کشته شدن ۱۰۰ نفر و زخمی شدن حدود ۲۰۰ نفرکه اکثریت آنان " مِرسُونِرهای" وابسته به یک ارتش خصوصی روسیه هستند، خبر داده است.

یک منبع دیگر رویترز که نزدیک به شرکت روسی "واگنر" است، از کشته شدن حداقل ۸۰ نفر از افراد وابسته به این شرکت در استان دیرالزور خبر داده است.

روز ۷ فوریه گذشته هواپیماهای جنگنده آمریکایی در حمایت از نیروهای حزب دمکراتیک سوریه متشکل از کردها و عرب های سوریه در منطقه میدان نفتی " خُشام" در استان دیرالزور نیروهای طرفدار بشار اسد را هدف قرار دادند. ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا اعلام کرد که هواپیما های این ائتلاف (جنگنده های آمریکایی) حمله نیروهای حامی بشار اسد به مقر نیروهای حزب دمکراتیک سوریه در ۸ کیلومتری کرانه شرقی رودخانه فرات را دفع کرده است.

پس از این حمله " ماریا زاخاروا" سخنگوی وزارت أمور خارجه روسیه امکان کشته شدن ۵ شهروند روسیه که هیچ ارتباطی با ارتش روسیه نداشته اند را مطرح کرد.

در همین حال، روز جمعه "دیمیتری پِسکوف" سخنگوی کاخ کرملین کشته شدن دهها و زخمی شدن صدها شهروند روسیه در حمله جنگنده های آمریکایی در استان دیرالزور در سوریه را "اطلاعات غلط و گمراه کننده" توصیف کرد.

پزشکی که رویترز از وی بعنوان منبع اطلاعاتی یاد می کند گفته که شخصاً در جریان معالجه بعضی از زخمی های روسیه است که در بیمارستان نظامی مسکو که او در آن کار می کند، پذیرفته شده اند. این پزشک روسی تصریح کرده است بیمارستان نظامی محل کار وی در حدود ۵۰ زخمی را برای مداوا پذیرفته که ۳۰ نفر از آنان به شدت زخمی شده اند.

"اِوگِنی شابائِف" یکی از رهبران شبه نظامی قزاق که روابط نزدیکی با رزمندگان ارتش های خصوصی روسیه دارد، به رویترز گفته است که شخصاً به عیادت بعضی از زخمی های حمله دیرالزور در یک بیمارستان نظامی در حومه مسکو رفته است.

او به نقل از زخمی های این بیمارستان می گوید که حداقل ۵۵۰ "مِرسُونِر" شرکت روسی " واگنر" در حمله ۷ فوریه گذشته در دیر الزور شرکت کرده اند که در حدود ۳۰۰ نفر آنان در بمباران های آمریکا کشته و زخمی شده اند.

"اِوگِنی شابائِف" همچنین گفته که بقیه زخمی ها در سه بیمارستان نظامی دیگر در روسیه پذیرفته شده اند. بیمارستان های "ویشنوِسکی" در نزدیکی مسکو، "بوردِنکو" در مسکو و " آکادمی پزشکی-نظامی سن پترزبورگ".

گفته های این افراد در مورد تعداد زخمی های "مِرسُونِر های" روسی و بیمارستان هایی که این زخمی را در کشور روسیه پذیرا شده اند، در حالی است که رویترز اذعان می کند که در تماس با این مراکز درمانی همه آنها وجود چنین زخمی هایی را کلاً انکار کرده اند و از گفتگو در باره این موضوع با خبرنگار رویترز خودداری کرده اند.

مقامات روسیه به دفعات مکرر موضوع اعزام نیروهای وابسته به ارتش های خصوصی این کشور به سوریه را رد کرده اند.

یادآور می شویم "تاتیانا کاستواِوا ژان" ، متخصص روسیه در انستیتوی مطالعات بین المللی فرانسه در ۱۶ دسامبر گذسته در گفتگو با روزنامه فرانسوی فیگارو وجود نیروهای روسی که در چهارچوب ارتش های خصوصی و به عنوان "مِرسُونِر" در سوریه مستقر هستند را تأیید می کند، اما او گفته که تعداد "مِرسُونِر" های روسی جزو اسرار نظامی روسیه بوده و مشخص نیست.

منبع اصلی متن : RFI