تصویر بردار: امان الله جواد
تصویر بردار: امان الله جواد

شماری از فعالان مدنی افغان در آلمان نسبت به اخراج پناهجویان از این کشور، زیر نام "مجرم" انتقاد می کنند. آنان مدعی اند که بازگشت پناهجویان بی گناه به کشور جنگ زده افغانستان در واقع امضا نمودن حکم اعدام آنان تلقی می شود.

از پایان سال ۲۰۱۶ به این طرف، شهرهای مختلف آلمان شاهد برگزاری تظاهرات در برابر اخراج پناهجویان افغان از این کشور بوده است. شماری از فعالان حقوق بشری و جامعه مدنی از حکومت آلمان همواره خواسته اند که روند اخراج پناهجویان افغان را زیر هر نام و عنوانی که باشد، توقف دهند.

حسین جوادی یکی از فعالان مدنی و عضو برگزار کننده تظاهرات هفته گذشته در شهر هامبورگ، در گفتگو با مهاجر نیوز گفت که در واقع اخراج پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی به ویژه آلمان به مثابه امضا نمودن حکم مرگ آنان تلقی می شود. حسین جوادی افزود: «به نظر من اخراج پناهجویان افغان در شرایط کنونی زیر هر نام و عنوانی که باشد، یک عمل ضد بشری پنداشته می شود».

بازگشت به مرگ

حکومت فدرال آلمان پیش از این گفته بود که آنعده پناهجویانی را که مرتکب جرایم در این کشور شده و پرونده پناهجویی شان مورد پذیرش قرار نگرفته باشد، به افغانستان اخراج می کنند.

پناهجویان معترض در شهر هامبورگ آلمان.

اما جوادی تاکید می کند که در میان پناهجویان اخراج شده کسانی حضور دارند که هیچ گونه جرمی را مرتکب نشده اند. این فعال مدنی مثال می آورد که از جمله اخراج شدگانی که در ماه جنوری به افغانستان فرستاده شدند، تنها ۴ تن آنان پرونده های جرمی در کتگوری های مختلف داشته بودند. حسین جوادی افزود: «به تاریخ ۲۳ جنوری قرار بود یک گروه هفتاد نفری را این ها (مقامات آلمان) اخراج کنند، اما تنها ۱۹ نفر را اخراج کردند که در میان آنها فقط چهار تن دوسیه جرمی داشتند. ۱۵ نفر دیگر اصلآ کدام جرم و جنایتی را مرتکب نشده بودند».

حسین جوادی از سال های مدیدی می شود در آلمان زندگی می کند. او می گوید که با نفس مجازات مجرمین مخالفتی ندارد اما واژه مجرم می تواند به عنوان یک چتر برای اخراج پناهجویان دیگر هم مورد استفاده قرار بگیرد.

تفکیک میان مجرم و قربانی

ناجیه افشاری یکی دیگر از فعالین مدنی همچنان تاکید کرد که باید قرارداد صورت گرفته میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا با حکومت افغانستان ملغی اعلام شود. پیش از این کابل با اتحادیه اروپا توافق کرده بود که پناهجویان پذیرفته ناشده را به آغوش باز خواهد پذیرفت.ناجیه افشاری یکی از اعتراض کنندگان در برابر اخراج پناهجویان افغان از آلمان.

این فعالین اذعان می کنند که باید میان افراد مجرم و کسانی که قربانی این پدیده می شوند، تفکیک جدی صورت بگیرد. به بیان آنان، نباید پناهجویان مستحقی که با پذیرش چالش های متعدد خود را به آلمان و سایر کشورهای اروپایی رسانیده اند، برخورد این چنینی صورت بگیرد.

 

در همین زمینه