عکس: دویچه وله
عکس: دویچه وله

یونان پناهجویانی که از آلمان به این کشور بازگشت داده می شوند را نمی پذیرد. آتن مکلف است که بر اساس قانون پناهندگی اروپا این پناهجویان را بپذیرد.

آلمان در سال گذشته میلادی ۲هزارو ۳۱۲ پناهجو برای پذیرش دوباره به یونان معرفی کرده بود. آتن خود را برای پذیرش تنها ۸۱ تن آنان ملزم دانسته ولی تا حال هیچ یکی آن را به گونه عملی نپذیرفته است. روزنامه "پاساور نوین پرسه" امروز (پنجشنبه) با نشر این مطلب نوشته است که بر بنیاد مقررات دوبلین، اداره مهاجرت و پناهندگی فدرال آلمان (بامف) آتن را مجبور به پذیرش پناهجویان در ۲هزارو ۷۳۵ مورد می داند. در حال حاضر این پناهجویان زندگی خود را در آلمان به سر می برند. این روزنامه مطلب یادشده را به نقل از پاسخی که وزارت امور داخله فدرال به پرسش فراکسیون چپ ها ارائه کرده، منتشر نموده است. مقررات دوبلین چنین صراحت دارد: اولین کشور عضو اتحادیه اروپا که یک پناهجو برای بار نخست در آن قدم می گذارد، مسئول بررسی پرونده پناهجویی اش می باشد.

وزارت امور داخله فدرال آلمان در خصوص عدم پذیرش افرادی که برای بار نخست وارد یونان شده اند و مقررات دوبلین شامل حال آنان می شود، از برخورد آتن انتقاد کرده است. گفته می شود که رقم افرادی که آتن از پذیرش آنان سر باز زده است به ۹۵.۵ درصد می رسد. وزارت داخله فدرال در خصوص دلیلی که پناهجویان این چنین را مبتنی بر آن یونان نمی پذیرد حرفی نگفته است.

گزارش این روزنامه همچنان می رساند که آلمان در سال ۲۰۱۷ میلادی، ۳ هزارو ۱۸۹ تن را از یونان به این کشور دعوت کرده است. این افراد شامل اعضای خانواده پناهجویانی می شوند که از مدتی درآلمان اند و شهروندان افغانستان، سوریه و عراق می باشند. یونان در مجموع ۵ هزارو ۸۰۷ فرد یادشده را برای آلمان جهت پذیرش معرفی کرده است، اما بامف خود را ملزم به پذیرش ۵ هزارو ۳۱۰ تن از این میان می داند.

پناهجویان در جاده های یونان

آلمان همواره پناهجویان این چنینی را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا می فرستد و در عین زمان افرادی که شامل مقررات دوبلین می شوند را هم می پذیرد. آلمان در سال ۲۰۱۶ میلادی ۳ هزارو ۹۶۸ تن و در سال گذشته ۷ هزارو ۱۰۲ پناهجو را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا فرستاده است. این رقم در سال ۲۰۱۷ نسبت به یک سال قبل از آن دو برابر افزایش را نشان می دهد. حکومت فدرال آلمان در عین زمان ۸ هزارو ۷۵۴ پناهجو را بر اساس مقررات دوبلین پذیرفته است.

هرچند حکومت فدرال آلمان در سال گذشته، ۳ هزارو ۳۰۴ پناهجو را در چوکات معاهده دوبلین به هنگری معرفی کرده است، اما بوداپست تا حال هیچ یک از آنان را مورد پذیرش قرار نداده است.

اولا یلپکه، سخنگوی سیاست داخلی فراکسیون چپ ها نسبت به سیستم دوبلین انتقاد کرده و آن را "پوچ و ضد انسانی" خوانده است. اولا افزود که "برای پناهجویان این مسئله با درد و رنج زیادی به همراست ولی برای مقامات این یک "بروکراسی بزرگ" می باشد.

 

در همین زمینه