بلژیک به کشور مهم ترانزیتی برای مهاجران بدل شده است
بلژیک به کشور مهم ترانزیتی برای مهاجران بدل شده است

بروکسل، مقر اصلی اتحادیه‌ اروپا، در وضع پیچیده‌ای گیر مانده است. از یک سو، این کشور ناچار است مکلفیت‌های قانونی و بشردوستانه‌اش را انجام بدهد و از سوی دیگر، نگران این است که به دومین کشور اروپایی مهاجرپذیر بدل شود.

با افزایش ورود پناهجویان به بلژیک، شهروندان این کشور در سرمای زمستان سال جاری به کمک آنان شتافتند. بر اساس قانون بلژیک، این حق آن‌ها است. اما ممکن است مسئله به زودی تغییر کند.

سال گذشته بیش از هفتاد و سه درصد درخواست‌های ناهجویی در فرانسه رد شد

قانونگذاران در بروکسل اکنون مشغول بحث درباره راهکارهایی هستند که با استفاده از آن‌ها پلیس حق بازرسی خانه‌های مشکوک به پناه‌دهی به مهاجران را داشته باشد. این پیشنهاد از سوی تئو فرانکن (Theo Francken)، ناسیونالیست فلامان‌زبان (Flemish) و منشی دولت در امور پالیسی پناهندگی و مهاجرت ارائه شده است. دولت فدرال می‌گوید که برای تطبیق قوانین موجود، تعدیل پیشنهاد شده ضروری است.

اعتراضات علیه پالیسی‌های سختگیرانه دولت

این آخر هفته، حدود ۱۰۰۰۰ تن به جاده‌های بروکسل سرازیر شدند تا علیه پالیسی دولت در برابر پناهجویان اعتراض کنند. اعتراضات کوچک‌تر از آغاز سال جاری در این شهر وجود داشته است. معترضان از دولت خواستند که در پالیسی خود رویکردی «انسانی» با پناهجویان داشته باشد. به صورت نمادین، این اعتراضات در پارک ماکسیمیلیان بروکسل، نزدیک دیپارتمنت مهاجران، به راه افتاد ــ مهاجرانی که از سال ۲۰۱۵  به این سو در کمپ‌های همین دیپارتمنت می‌خوابند. این اعتراضات را که «موج انسانی برای همبستگی و انسانیت» نام گرفت «پلاتفورم شهروندان برای حمایت از پناهجویان» به راه انداخت.امروز در بروکسل: موج انسانی همبستگی برای پالیسی‌ای که حقوق بشر را احترام بگذارد.
ــ الیاس دو کیسر


عملیات مشترک پلیس بلژیک و بریتانیا

با این حال، در وضعیتی که قانون مذکور هنوز در پارلمان زیر بحث قرار دارد، دولت بلژیک اقدامات سختگیرانه‌ای را روی دست گرفته تا مانع ورود بیش از اندازه مهاجران و رفتن آن‌ها به بریتانیا شود. حملات علیه قاچاقیان انسان نیز شدت یافته است. به گفته سفارت بریتانیا در بلژیک، از ماه جنوری تا نیمه‌های فبروری سال جاری، ۲۵۰  پلیس بریتانیایی و بلژیکی در حدود بیست حمله به راه انداخته‌اند تا قربانیان قاچاق انسان را نجات بدهند. این عملیات‌های مشترک گروه‌های جنایتکاری را هدف قرار می‌داد که مشکوک به قاچاق انسان به بریتانیا بودند.

خالد حمید فاروقی، یکی از خبرنگاران در بروکسل، به مهاجر نیوز گفت که به تاریخ ۷ فبروری توافق‌نامه‌ای میان دولت‌های بلرژیک و بریتانیا به امضا رسید تا در پرتو آن شاهراه‌های منتهی به «کاله» و دوور (Dover) تحت گشت و نظارت قرار بگیرند. وی می‌گوید که این حرکت به قصد جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به اروپا به راه افتاده است.

انشقاق سیاسی

فاروقی توضیح داد که وزارت داخله و وزارت نظارت از روند پناهندگی در بلژیک از سوی اعضای حزبی اداره می‌شوند که در دوران کارزارهای انتخاباتی خود با پالیسی‌های لیبرال مخالفت کرده بود. به گفته وی :«ائتلاف نوین فلامان (The New Flemish Alliance) استدلال می‌کند که جمعیت بلژیک زیاد است و این کشور منابع کافی برای رسیدگی به مهاجران را در اختیار ندارد.» وی افزود که این حزب، با دستورکاری «منطقه‌گرایانه و جدایی‌خواهانه»، احساسات ضد مهاجران را در مناطق فلامان‌زبان برانگیخته است و تئو فرانکن نیز به این متهم شده که پالیسی‌ نازی‌ها را ادامه می‌دهد.

کارشناسان مقیم بروکسل به مهاجر نیوز گفتند که در سراسر اروپا مهاجران عامل اصلی افزایش بیکاری، افزایش نرخ جرم و کمبود انسجام اجتماعی دانسته می‌شوند و تئو فرانکن از همین رتوریک سود می‌جوید.

محل تجمع مهاجرانی که در پی رفتن به جایی دیگر اند

امیر نعیم، یکی از اعضای حزب سوسیالیست بلژیک، به مهاجر نیوز می‌گوید پناهجویانی که به بلژیک می‌رسند از این کشور فقط به مثابه نقطه‌ عبور به بریتانیا استفاده می‌کنند. به گفته وی: «آن‌ها درخواست پناهندگی نمی‌دهند، بازداشت می‌شوند و بر اساس قواعد دوبلین به مراکز توقیف می‌افتند.» وی افزود که آن‌ها، پیش از این‌که به لیبیا فرستاده شوند و همچون برده از آنان استفاده شود، به اولین کشور اروپایی‌ای برگردانده می‌شوند که نخستین بار از آن طریق وارد اروپا شده‌اند.

به گفته امیر، همین نکته باعث شد تا مردم بلژیک پا پیش بگذارند و در جریان زمستان به مهاجران سرپناه موقت فراهم کنند. «دولت برای مقابله با این اقدام شهروندان، در پی قانونی ساختن طرحی است که به اساس آن پلیس می‌تواند به خانه‌های مشکوک به پنهان کردن مهاجران غیر قانونی وارد شود.»

پلیس بلژیک و بریتانیا عملیات مشترک به راه می‌اندازد

بلژیک: کشور بزرگ ترانزیت برای پناهجویان رد شده

به اساس آمار پایگاه اطلاعاتی پناهندگی (Asylum Information Database)، در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۰۰۴۰۰ تن در فرانسه درخواست پناهندگی داده‌اند. از این میان، تنها در حدود ۱۳۰۰۰ درخواست پذیرفته شده و بالای ۷۳ در صد، یا ۶۵۳۰۲ آن‌ها رد شده‌اند. حالا سؤال این است: افراد رد شده کجا رفته‌اند؟

در سال‌های اخیر، بلژیک به کشور مهم ترانزیتی برای پناهجویان کشورهای هالند، آلمان و فرانسه بدل شده است. پناهجویانی که در کشورهای دیگر اروپایی قبول نمی‌شوند، به اضافه مهاجران تازه‌رسیده، معمولاً در این کشورگرد می‌آیند و قصد رفتن به بریتانیا را دارند.

محلات عام در بلژیک، و به ویژه در بروکسل، شاهد رشد چنین چیزی است. به سادگی می‌توان مهاجران بسیاری را در حال گشت و گذار در حوالی ایستگاه بس «گر دو نور» دید. بسیاری از این پناهجویان سودانی اند، کشوری که سال گذشته در فهرست ده کشوری نبود که بیشترین مهاجر را به اروپا می‌فرستادند. سودان که یکی از مستعمره‌های پیشین انگلستان است، از بریتانیا اثر زیادی پذیرفته است. جمعیت قابل ملاحظه‌ای از سودانی‌ها در بریتانیا نیز وجود دارد.

جدیدترین مرحله بحران مهاجرت

منتقدان ادعا می‌کنند که آن‌چه در بلژیک اتفاق می‌افتد بازتاب‌دهنده جدیدترین مرحله‌ بحران مهاجرت است که مسئولیت گسست سیاست‌های کشورهای اروپایی را به دوش دارد. حالا نوبت بلژیک است. دولت راست مرکزی، در حالی که با مشکل جلوگیری از شکل‌گیری اردوگاه‌های بزرگ در پایتخت مواجه است، ناچار است وجایب قانونی و بشردوستانه‌اش را نیز انجام دهد. و تمامی این‌ها در حالی اتفاق می‌افتد که: قرار است سال آینده در بلژیک انتخابات عمومی برگزار شود.  


 

در همین زمینه