پناهجویان در یونان
پناهجویان در یونان

از آغاز سال جاری میلادی تا کنون دو هزار و ۳۰۰ مهاجر از یونان به وطن شان برگشته اند. در حال حاضر ۱۳ هزار مهاجر در جزیره های یونان در وضعیت بسیار بد زندگی می کنند. مهاجران بیشتری به بازگشت مبادرت می کنند.

پولیس یونان روز سه شنبه گفت که براساس آمار سازمان بین المللی مهاجرت "آی او ام" از آغاز تا پایان سال ۲۰۱۷ دقیقا ۲۰ هزار و ۲۲۵ پناهجو با حمایت های این سازمان، یونان را در جنوب اتحادیه اروپا ترک کرده و به کشورهای خودشان بازگشته اند.

بیشتر این مهاجران از افغانستان، آلبانیا، پاکستان، بنگله دیش و شمال افریقا بوده اند. از حلقات پولیس چنین گزارش شده که این افراد کسانی بوده اند که چانسی برای به دست آوردن پناهندگی در اروپا نداشته اند.

آژانس بین المللی مهاجرت به مهاجران سفر بازگشت را تحت حمایت مقامات امنیتی فراهم می کند. پیش از آنکه آنان به هواپیما بالا شوند، بین ۵۰۰ تا یک هزار و ۵۰۰ یورو کمک هزینه آغاز مجدد زندگی در وطن شان را به دست می آورند.

یونان در جریان سرازیری موجی از مهاجران به سوی اروپا، به نحوی به مسیرعبوری برای آنان تبدیل شده بود. برآورد می شود که حدود یک میلیون مهاجر و پناهجو از این کشور به عنوان اقامتگاهی موقت برای ادامه سفرشان به سوی کشورهای اروپای مرکزی استفاده کردند.

پس از امضای توافقنامه مهاجران میان اتحادیه اروپا و ترکیه که به مسدود شدن مسیر موسم به بالقان انجامید، موج مهاجرت به اروپا فروکش کرد و بخش بزرگی از آن متوقف شد.

وضع اسفبار مهاجران در جزایر

سازمان های امدادرسان و حقوق بشری می گویند که در حال حاضر بیش از ۱۳ هزار مهاجر در جزیره های دریای اژه در یونان "تحت شرایط اسفبار" گیر مانده اند.

دیدبان حقوق بشر روز سه شنبه خواست که دولت یونان این مهاجران را به خاک مرکزی این کشور منتقل کند و به "سیاست مهار" پایان دهد. سازمان های عفو بین الملل و کاریتاس در یونان نیز به این درخواست پیوسته اند.

 از ماه مارچ سال ۲۰۱۶ به بعد هر مهاجری که از ترکیه به جزیره های یونانی برسد، باید در این کشور درخواست پناهندگی بدهد و تا زمان دریافت پاسخ، اجازه ترک کردن جزیره را ندارد. تازه واردان برای ماه ها در کمپ های بسته نگهداری می شوند تا روند ثبت نام و درخواست پناهندگی شان طی شود.

گابریل ساکلاریدیس کارشناس سازمان عفو بین الملل در یونان گفت: «جزیره های یونان که سمبول امید و همبستگی بودند، به زندان هایی تبدیل شده اند که مهاجران باید ماه ها در آنها منتظر بمانند». این سازمان گفته که اداره های یونانی باید با کمک اتحادیه اروپا این وضع را "عاجل" تغییر دهند.

منبع اصلی:

 

در همین زمینه