پناهجویان نجات داده شده از دریا وارد ایتالیا می شوند.  ماه اپریل 2017، عکس از بوعالم روبشی.
پناهجویان نجات داده شده از دریا وارد ایتالیا می شوند. ماه اپریل 2017، عکس از بوعالم روبشی.

احزاب پوپولیست و راست افراطی (جنبش پنج ستاره و لیگ) در ایتالیا در انتخابات پیروز شدند. در یک نگاه عمومی، سختگیری در سیاست مهاجرتی ایتالیا بخشی از برنامه‌های این احزاب را تشکیل میدهد.

"لیگ"، "برادران ایتالیا"، "نیروی ایتالیا" و "جنبش پنج ستاره"، احزاب سیاسی پوپولیست و راست افراطی در ایتالیا هستند که شاید شما کمتر با آنها آشنایی داشته باشید. با این حال، همین احزاب بودند که در انتخابات پارلمانی روز ٥ مارچ  پیروز شدند. اگرچه این احزاب نتوانسته‌اند برای تشکیل یک ائتلاف سیاسی برای رهبری حکومت به توافق برسند اما همگی خواهان سختگیری در سیاست پناهجوپذیری در خاک ایتالیا هستند.

ماتئو سالوینی، رهبر "لیگ" از جمله رهبرانی بود که در جریان کارزارهای انتخاباتی با شعارهای « نخست ایتالیایی‌ها» و «اشغال متوقف گردد» صریح‌ترین موضع ضد مهاجرت را اختیار کرده بود. او در مقاله ای در روزنامه "رپوبلیکا" تعهد کرده بود که در صورت به قدرت رسیدنش حزبش، طی پنج سال حکومتداری، سالانه ١٠٠ هزار مهاجر را از ایتالیا اخراج خواهد کرد.


در هفته‌های اخیر، ماتئو سالوینی، اظهارات شوک‌آور درباره مهاجرین را افزایش داده است. او طی یکی از این اظهارات گفت: «من یک کشور متمدن می‌خواهم... من خواهان ایتالیایی هستم که بتوان در آن در آرامش کار و زندگی کرد.... من وظیفه خود می‌دانم که به ایتالیایی‌ها بگویم برای جلوگیری از وقوع دوباره حوادثی که در "ماسراتا" اتفاق افتاد (در این شهر یک تن از هواداران راست افراطی به سوی افراد افریقایی تبار تیراندازی کرد) اخراج‌ها را افزایش خواهم داد و از پلیس حمایت خواهم کرد.» او در یکی از اظهارات دیگر خود گفت: «مشکل اصلی، مهاجرت نیست بلکه مهاجرت غیرقانونی یا ٨٠٠ هزار مهاجری است که دولت به آنها اجازه ورود به کشور را داده است.»

باید گفت که بر اساس آمار سازمان بین المللی مهاجرت، در سال ٢٠١٧، ایتالیا بیش از ١١٥ هزار مهاجر را در خاک خود پذیرفته است، در حالی که این رقم در سال قبلی به ١٨٠ هزار نفر می‌رسید.  

سیلویو برلوسکونی، رهبر حزب دست راستی "نیروی ایتالیا" نیز از جمله سیاستمدارانی است که به اظهارات جنجالی شهرت دارد. او می‌گوید: «مهاجرت امروز یک مساله فوری است. در ایتالیا ٦٣٠ هزار مهاجر وجود دارد که تنها ٥٪ آنان پناهجویان هستند و از جنگ و مرگ فرار کرده‌اند. ٦٠٠ هزار مهاجر باقی‌مانده یک بمب اجتماعی آماده انفجار هستند که از منابع غیرقانونی و جنایت زندگی می‌کنند.»

لوئیجی دی مایو، از رهبران حزب " جنبش پنج ستاره"،  عکس از رویترز.

در این میان برنامه حزب "جنبش پنج ستاره" برای مهاجرین به درستی روشن نیست. باید گفت این حزب که ادعای ضد سیستم بودن را دارد و طیفی از سیاستمداران از چپ افراطی تا راست افراطی را در بر می‌گیرد. لوئیجی دی مایو، یک تن از رهبران این حزب که بیشتر متمایل به راست است شعار « مهاجرت صفر» را مطرح کرده است با این توضیحات که «ایتالیا کمپ پناهجویی اتحادیه اروپا نیست.»

او در پاسخ به پرسشی درباره انجمن‌های غیردولتی که در دریا به کمک مهاجران می‌شتابند نسبت به نیات و اهداف آنان اظهار شک و تردید کرده بود. این رهبر راست‌گرا اگرچه به کار بردن اصطلاح «تکسی مدیترانه» درباره این انجمن‌ها را که موجب انتقادهای بسیاری شد رد می‌کند اما در عین حال می‌گوید: «من گفته‌ام که بر اساس دلایل و تحقیقات، فعالیت برخی از انجمن‌ها شفاف نیست. ما باید بررسی کنیم که آیا این انجمن‌ها به مهاجران کمک می‌کنند یا این که آن‌ها را (به گونه غیرقانونی) انتقال می‌دهند. این دو اقدام از هم فرق می‌کند.»

در پلاتفرم روسو که فعالان و نمایندگان مربوط به جنبش پنج ستاره گرد هم می‌آیند موضع‌گیری این حزب نسبت به لوئیجی دی مایو انعطاف‌پذیر‌تر است. در برنامه این حزب، فعالان سیاسی از نقش بشردوستانه ایتالیا در دریای مدیترانه دفاع می‌کنند. آن‌ها، روی کاغذ، راه‌های مهاجرت قانونی به ایتالیا را پیشنهاد می‌کنند و خواهان جابه‌جاکردن بهتر پناهجویان در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا هستند. این فعالان همچنین خواهان محدود کردن دوره بررسی درخواست پناهندگی و همکاری‌های بهتر بین‌المللی برای کمک به کشورهای اصلی مهاجران هستند.  


 

در همین زمینه