دیدار با زنان مهاجر افغان در یونان
دیدار با زنان مهاجر افغان در یونان

گروهی از فعالان مدنی افغان از آلمان و هالند به یونان رفته تا مشکلات زنان مهاجر افغان در این کشور را بررسی کند. این گروه شامل زنان با پیشینه مهاجرت می شود، می خواهد روز بین المللی زن را در کنار زنان پناهجوی افغان در آتن تجلیل کند. ساره نبیل یکی از اعضای گروه یاد شده به مهاجر نیوز گفت که زنان مهاجر افغان در یونان با مشکلات جدی روانی مواجه اند.

این گروه پنج نفری زنان افغان که در کشورهای مختلف اروپایی از جمله آلمان و هالند زندگی می کنند و پیشینه مهاجرت دارند، از چند روز بدیسنو به آتن پایتخت یونان سفر کرده اند.

هدف از سفر این گروه فعال مدنی، تجلیل از روز بین المللی زن با بانوان مهاجر افغان در یونان می باشد. راه اندازی نمایشگاه نقاشی برای کودکان مهاجر و همچنان ارائه مشوره های حقوقی و بهداشتی برای بانوان پناهجوی نیز بخشی از این برنامه را تشکیل می دهد. این گروه همچنان در نظر دارد که برنامه های مشاوره در بخش ناراحتی روانی و مشکلات امور خانوادگی را نیز برای زنان مهاجر افغان تدویر کند. ساره نبیل، یکی از هماهنگ کنندگان این برنامه در مصاحبه با مهاجر نیوز گفت که زنان مهاجر افغان در یونان تحت فشار شدید روانی قرار دارند. او همچنان افزود که گروه آنان تلاش می کنند تا مشکلات این زنانه را از طریق رسانه ها انعکاس دهند.

خانم نبیل اظهارداشت: « یک بخش بزرگ کار ما این است در مورد مهاجرینی که در یونان بسر میبرند، تحقیق کنیم. تاهنوز با ۲۰۰ تا ۳۰۰ مهاجری که بیشترشان زنان بودند، ملاقات کردیم. به محلاتی که خانم ها در آنجا زندگی می کنند رفتیم، از وضعیت شان پرسان کردیم و با آنان مصاحبه هایی داشتیم.»

زنان مهاجر افغان در یونان

او می افزاید:« خواستیم در کنار این خانم هایی که در وضعیت بد قرار دارند و دچار مشکلات روحی و روانی شده اند، بایستیم و با آنان همدلی و همیاری کنیم.»

این گروه فعالان مدنی در جریان بررسی ها دریافته اند که شماری از زنان افغان در جریان راه مهاجرت مورد آزار و اذیت و همچنان سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند.

 ساره نبیل مشکلات این زنان را چنین برشمرد: « در میان مهاجران زن افغان در یونان مادرانی هستند که کودکان خرد سن شان مثلاً به کشورهای هالند و آلمان منتقل شده اند، اما مادران در آینجا مانده اند. سال ها است که اطفال از آغوش مادران شان دوراند. از بعضی ها شوهران شان در کشور های دیگر مانده اند. بعضی از زنان چشم دیدهای شان را به ما تعریف کردند و گفتند، کسانی بودند که در جریان موج مهاجرت در مسیر راه مورد آزار و اذیت و حتی سوء استفاده جنسی قرار گرفتند.»

زنان افغان فعال مدنی در اروپا

این گروه فعال مدنی می گوید که آنان نتایج تحقیق شان در مورد دشواری های زندگی زنان مهاجر افغان در یونان را بعداً از طریق یک کنفرانس ارائه می کنند. این گروه همچنان تصمیم دارد که مشکلات این زنان را به گوش مقام های کشورهای افغانستان، یونان، هالند، آلمان و سایر اعضای اتحادیه اروپا با مسایل مهاجرت پیوند دارند، برسانند.

 

در همین زمینه