دویچه وله/ شماری از پناهجویان به چندین دفتر در جزیره لیسبوس یونان هجوم بردند.
دویچه وله/ شماری از پناهجویان به چندین دفتر در جزیره لیسبوس یونان هجوم بردند.

پولیس یونان گفته است که در پی شورش و بروز خشونت در کمپ پناهجویان در جزیره لسبوس، ۱۵ تن دستگیر شده اند. یک نماینده پناهجویان افغان در این جزیره هم می‌پذیرد که وضعیت زندگی آنان با گذشت هر روز بدتر شده است.

خبرگزاری آلمان به نقل از منابع یونانی گزارش داده است که یک گروه از جوانان پناهجو، عمدتا از پاکستان و کشورهای شمال افریقا، روز جمعه به چندین دفتر در کمپ موریا هجوم بردند. این پناهجویان پس از آن دست به آشوب زدند که دوسیه های پناهندگی آنها از سوی مقامات رد شده بود. شمار پناهجویانی که دستگیر شده اند به ۱۵ تن می رسد. طبق توافقنامه اتحادیه اروپا و انقره که در ماه مارچ ۲۰۱۶ امضا شد، این افراد حالا به ترکیه بازگشت داده می‌شوند.

سید حشمت الله حصیری، نماینده گروهی از پناهجویان افغان در جزیره لیسبوس، در گفتگو با مهاجر نیوز نسبت به وضعیت رقت‌بار آوارگان در این جزیره لب به انتقاد گشود. حصیری می‌گوید که در گذشته ها، طی مراحل پرونده یک پناهجو در زمان کمتر صورت می‌گرفت، اما در این اواخر زمان انتظار پناهجویان نسبت به گذشته، طولانی‌تر شده است.

کمپ موریا یکی از نخستین و مهمترین مناطق برای آنعده پناهجویانی بوده است که در جریان بحران مهاجرت سال های اخیر کوشش کرده اند خود را به اتحادیه اروپا برسانند.

در بحران مهاجرت، بیش از یک میلیون نفر با عبور از دریای اژه خود را به جزایر یونان و پس از آن از طریق راه موسوم به "مسیر بالقان" به کشورهای اروپای غربی و شمالی رساندند.

طبق توافقنامه اتحادیه اروپا و معاهده دبلین، این پناهجویان مجبور هستند تا درخواست پناهندگی خود را در کمپ هایی مانند "موریا" ارائه کنند و تا اعلام نتیجه در این کمپ‌ها منتظر بمانند.

گفته می شود که در حال حاضر بیش از ۵ هزار پناهجو، ماه‌هاست که در کمپ موریا زندگی می کنند.

منبع


 

در همین زمینه