دویچه وله/ شماری از افغان‌ها با خانواده ماریا غم‌شریکی کردند.
دویچه وله/ شماری از افغان‌ها با خانواده ماریا غم‌شریکی کردند.

شماری از پناهجویان افغان در آلمان، نسبت به اعمال خلافی که مرتکبین آن افغان‌ها دانسته می شوند، ابراز نگرانی می‌کنند. آنان می‌گویند که رخدادهای این چنینی سبب می‌شوند که دید شماری از شهروندان آلمان نسبت به تمام افغان‌ها تغییر کند.

به تازگی یک دختر ۱۷ ساله آلمانی در شهر فلنسبورگ آلمان به گونه بی‌رحمانه به قتل رسید که در پیوند به این قضیه یک جوان پناهجوی ردشده افغان مورد بازجویی قرار گرفت. تا حال عاملین چندین قتل این چنینی در آلمان، پناهجویان افغان دانسته شده اند.

شماری از پناهندگان و پناهجویان افغان که در آلمان زندگی می‌کنند، ادامه چنین رخدادها را عاملی می‌دانند که  شاید نگرش شهروندان آلمانی را نسبت به فرهنگ و برخورد افغان‌ها عوض کند. نصرت الله اقبال چهره فعال و یک پناهنده افغان که بیش از یک سال می‌شود در آلمان زندگی می‌کند، در گفتگو با مهاجر نیوز می‌گوید که در تماس با شماری از شهروندان چنین تغییری را احساس کرده است. اقبال گفت: «هرچند بسیاری آلمانی‌ها می‌پذیرند که جرم یک عمل فردی است و هرکس که مرتکب عمل خلاف قانون می‌شود باید خودش پاسخگوی کردارش باشد ولی این عمل بخش‌هایی از جامعه را از تاثیرات خود در امان نمی‌ماند. با توجه به تکرار چنین حوادث، روحیه مردم نسبت به پناهجویان تغییر می‌کند و یک مقدار ناامید کننده است».

این جوان افغان همچنان علاوه کرد که در شرایط کنونی افغان‌ها از بسیاری خدمات پناهجویی محروم اند و اتفاقات این چنینی می‌تواند فشارهای بیشتر بالای این قشر را سبب گردد.

ماسی ب. نام مستعار یک پناهنده دیگر افغان است که بیش از دو سال می شود در آلمان به سر می‌برد. او در گفتگو با مهاجر نیوز علاوه کرد، هرگاه پیش از رفتن به محیط کار گزارشی را می‌شنود که در پیوند به آن، فردی با شهروندی افغان مظنون و یا متهم دانسته می‌شود، نگرانی نسبت به تغییر برخورد همکاران و احتمال بحث روی موضوعات این چنینی در فضای کاری، حال‌اش را دگرگون می‌کند. ماسی ب. اذعان کرد: «در نخست چنین وقایع بر مردم و قشر پایین جامعه تاثیر می‌گذارد، سپس مردم بالای احزاب سیاسی فشار می‌آورند و آهسته آهسته فشار آنان به یک قانون مبدل می‌گردد. به همین دلیل قیودات بیشتر بر پناهجویان وضع خواهد شد».

او می‌افزاید، تداوم وقایع این چنینی سبب می‌شوند که افراد کمک کننده و رضاکاران نیز نسبت به پیشبرد فعالیت‌های خود دل‌سرد شده و از آن دست بکشند.

ترجمه متن در تابلو"شما طفل های ما را گوسفند ساختید بعد گرگ ها را به کشورمان آوردید"

در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۶ جسد یک دختر دانشجوی ۱۹ ساله آلمانی از آب رودخانه در شهر فرایبورگ به دست آمد. اندکی بعد، یک پناهجوی افغان در پیوند به قتل این دختر جوان بازداشت و سپس به این قتل متهم دانسته شد.

جوانان افغان که به عنوان پناهجو و پناهنده در جامعه آلمان زندگی می‌کنند، برای نکوهش و برداشتن گام‌های عملی تا حال تظاهرات گسترده را در شهرهای مختلف این کشور به راه انداخته اند. پس از مرگ ماریا، ده ها تن در گردهم‌آیی و تجمعات با خانواده دختر مقتول غم‌شریکی نموده و تنفر خود را نسبت به قضایای این چنینی ابراز کردند.

واقعه قتل مشابه دیگر، در ماه دسمبر سال گذشته در شهر کاندل آلمان به وقوع پیوست. در این حادثه، یک دختر نوجوان آلمانی توسط رفیق سابقش که یک پناهجوی افغان بود، به قتل رسید. این عمل سبب شد که بار دیگر بحث‌ها در جامعه آلمان اوج بگیرد.

با این همه، ماسی ب. پیش از این‌که پرونده پناهجویی‌اش در جامعه آلمان مورد پذیرش قرار بگیرد، محلی کاری را برای خود تدارک دیده بود و در آن فعالیت‌هایش را به پیش می‌برد. این جوان افغان که مراحل مختلف مهاجرت را از ایام کودکی تاحال به تجربه گرفته می‌گوید: «موقعیت برای تحصیل، کار، پیشرفت و آموزش زبان در آلمان مهیا می‌باشد. این مربوط به خود پناهجویان می‌شود که از چنین فرصت چگونه به نفع خود آینده‌شان استفاده می‌کنند».

این جوان افغان از همه پناهجویان می‌خواهد در جامعه آلمان به عنوان یک مهمان وارد شده اند باید همه اصول مهمان بودن را در خانه دوم‌شان رعایت کنند.

 

در همین زمینه