دویچه وله/ قرار است گروهی از پناهجویان افغان هفته آینده از آلمان اخراج شوند.
دویچه وله/ قرار است گروهی از پناهجویان افغان هفته آینده از آلمان اخراج شوند.

بازهم اداره‌های ایالتی و فدرال آلمان در نظر دارند شماری از پناهجویان رد شده افغان را به کابل بازگردانند. این مطلب را خبرگزاری آلمانی (دی. پی. ای) از قول فعالان عرصه پناهندگی در آلمان گزارش داده است.

شورای امور پناهندگی ایالت بایرن، که در مسایل مهاجرین و پناهجویان معمولاً اطلاعات دقیقی بدست می‌آورد، شام دیروز (چهارشنبه) از طریق شبکه پیام های کوتاه "تویتر" خبر داد که قرار است روز دوشنبه ۲۶ ماه روان میلادی پرواز دیگری از میدان هوایی هاله-لایپزیگ به سوی کابل صورت بگیرد.

این شورا افزوده است که برای تأیید این مسأله تا حال نتوانسته است با منابع کابل تماس برقرار کند. در افغانستان به خاطر رخصتی ایام سال نو هجری خورشیدی، برقرار کردن تماس با افراد و مقامات مشخص، کمتر امکان دارد.

شورای امور پناهندگی ایالت بایرن در مورد شمار دقیق پناهجویانی که قرار است به افغانستان بازگردانده شوند، چیزی نگفته است. از دسمبر سال ۲۰۱۶ تا کنون جمعاً ۱۸۸ مرد جوان افغان، که تقاضای پناهندگی شان در آلمان رد گردیده بود، با پروازهای مستقیم به کابل بازگردانده شده اند.
پس از یک سوءقصد سنگین در ماه می ۲۰۱۷ در جوار سفارتخانه آلمان در کابل، حکومت آلمان خروج پناهجویان رد شده افغان را محدود ساخته و تنها افرادی را به افغانستان بازمی‌گرداند که مرتکب جرم و جنایتی شده باشند، از سوی مقامات خطرساز پنداشته شوند و یا از همکاری در تثبیت هویت‌شان سرسختانه خودداری کنند.

از سوی دیگر بازگرداندن افغان‌ها به وطن شان یک موضوع مورد اختلاف در آلمان است، زیرا پس از پایان مأموریت رزمی ناتو در افغانستان، منازعه در این کشور در برابر طالبان تندرو و ملیشه‌های تروریست "دولت اسلامی" شدت گرفته است.همین روز چهارشنبه دست کم ۳۳ تن در یک حمله انتحاری در مراسم نوروز در کابل جان باختند.

منبع: دویچه وله


 

در همین زمینه