نهاد، پناهجوی سوری تحصیلات خود را در دانشگاه لیل در فرانسه ادامه میدهد. عکس از ژولیا دومون.
نهاد، پناهجوی سوری تحصیلات خود را در دانشگاه لیل در فرانسه ادامه میدهد. عکس از ژولیا دومون.

شورای اروپا روز چهارشنبه ٢٨ مارچ مرحله دوم برنامه «سند اروپایی مدارک تحصیلی» برای پناهجویانی را آغاز کرد که می‌خواهند مدارک تحصیلی‌شان در کشوری که آن‌ها را پذیرفته است، به ‌رسمیت شناخته شود.

سور برگان، مسئول این برنامه در شورای اروپا در یک کنفرانس خبری در یونان گفت وقتی کسی از کشورش فرار می‌کند به فکر این نیست که دیپلومش را با خود بگیرد. او در ادامه افزود: «بسیاری پناهجویان مدارک تحصیلی خود را با خود ندارند یا برای آن‌ها ممکن نیست با دانشگاه‌های قبلی ــ که یا مسدود شده‌اند و یا هم به دلایل سیاسی نمی‌خواهند مدارک تحصیلی آن‌ها را ارسال کنند ــ تماس بگیرند.»

سور برگان در ادامه توضیح داد که شورای اروپا می‌خواهد «پناهجویان مدرکی را در دست داشته باشند که تحصیلات دانشگاهی، ظرفیت آن‌ها برای ادامه تحصیلات یا پیدا کردن کار را تثبیت کند.»

مرحله اول برنامه شناسایی مدارک تحصیلی پناهجویان زیر نام «سند اروپایی مدارک تحصیلی» در ماه مارچ ٢٠١٧ در یونان آغاز شد و طی آن، مدارک ٧٣ پناهجو از افغانستان، سوریه و عراق به رسمیت شناخته شد. این پناهجویان شناسایی مدارک خود را بعد از آن به دست آوردند که به پرسش هایی درباره تحصیلات شان پاسخ گفتند و با دو کارشناس امور تحصیلی از کشورهای زادگاه‌شان ملاقات کردند.

ستیگ آرن سکروِن ــ که طرح برنامه سند اروپایی را در ناروی عملی کرده است ــ می‌گوید ٣ پناهجو توانسته‌اند از این سند برای ادامه تحصیلات یا یافتن کار استفاده کنند. از این سه پناهجو «یک زن جوان سوری که لیسانس زبان فرانسوی داشت توانست وارد تحصیلات ماستری در دانشگاهی در سویدن گردد.»

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که در مرحله اول تجربه «سند اروپایی تحصیلی»، یونان، ناروی ، ایتالیا و انگلستان شرکت کرده بودند. قرار است برخی از کشورهای دیگر مانند فرانسه، آلمان، هالند، کانادا و ارمنستان در مرحله دوم این برنامه که سه سال ادامه خواهد شد، شرکت کنند.

در همین زمینه: شورای اروپا مدارک تحصیلی پناهجویان را به رسمیت می شناسد ÷

اگسنیا پاسا، نماینده سازمان ملل متحد در یونان می‌گوید: «آن‌چه در مرحله دوم اهمیت دارد قانع کردن وزیران معارف کشورهای شرکت‌کننده است تا معقول بودن این طرح را درک کنند و درها را به روی پناهجویان بگشایند.» او افزود: «اختلافات زیادی در این باره میان کشورهای اروپایی وجود دارد.»

در فرانسه دو مرکز به نام‌های ENIC-NARIC برای شناسایی مدارک تحصیلی خارجی وجود دارد. اما وفا تریک، مسئول بخش شناسایی دیپلوم‌های خارجی در «مرکز بین‌المللی تحقیقات پیداگوژیک» فرانسه می‌گوید لازم است تبلیغات لازم صورت بگیرد تا دانشگاه‌ها طرح سند اروپایی را بپذیرند.


 

در همین زمینه